Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji 17 maja zorganizowano w Zawoi obchody tego święta. Wydarzenie uświetnił niesamowity pokaz mody, którego modele to podopieczni ośrodków z terenu powiatu suskiego, jak również między innymi Bytomia czy Zakopanego.
Już od 10 lat odbywa się na terenie Zawoi wydarzenie z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizowane przez Stowarzyszenie PSOUU. Jak co roku w wydarzeniu biorą udział ośrodki z terenu powiatu suskiego, jak również z Zakopanego i Bytomia. Po raz pierwszy do Zawoi przyjechali podopieczni ośrodka z Rabki.
- My przez cały rok pracując z osobami niepełnosprawnymi, te efekty widzimy. Trzeba wieloletniej pracy z naszymi podopiecznymi. Taka impreza ma na celu uświadomienie ludziom, że jest nas dużo oraz są te osoby te osoby niepełnosprawne między nami i trzeba je integrować z naszym środowiskiem – powiedziała przewodnicząca zawojskiego Koła PSOUU – Małgorzata Sitarz. Zaznaczyła, że co roku jest coraz szerszy odzew i lepsze oddziaływanie. Jest to co roku ta sama grupa wolontariuszy pod kierownictwem Anny Giertugi, która pomaga przy organizacji wydarzenia.
- Chcemy jak najszerszemu gronu pokazać, że mimo tych niepełnosprawności, które dotykają nasze dzieci są one w stanie funkcjonować w środowisku. Może w niektórych dziedzinach życia mają ograniczenia, ale trzeba wyciągać to co najlepsze z tych dziedzin w których są rewelacyjni – dodaje Małgorzata Sitarz.
Podczas dzisiejszego wydarzenia podopieczni ośrodków, które przyjechały, aby wspólnie świętować, przedstawiły pokaz mody. Modele pokazali na wybiegu prawdziwe talenty estradowe, oraz że trema jest im obca.
Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.