Dodano dnia 28.04.2017, 15:41
Na co najczęściej chorowali mieszkańcy powiatu suskiego w 2016 roku?
Ponad 14 tysięcy zachorowań. Z jakimi chorobami w 2016 roku najczęściej zgłaszali się pacjenci do lekarza?
Lubię to
Ocenę sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych sporządzono o dane dotyczące zachorowań i podejrzeń zachorowań, gromadzone przez Stację Powiatowo-Sanitarną w Suchej Beskidzkiej w ramach nadzoru epidemiologicznego. Dane do monitoringu chorób zakaźnych uzyskiwane są w sposób ciągły na podstawie uwarunkowanego przepisami prawa systemu zgłaszalności podejrzeń, zachorowań i zakażeń przekazywanych przez podmioty świadczące usługi medyczne.
W powiecie suskim nie stwierdza się występowania chorób wysoce zakaźnych i zawlekanych. Nie obserwowano epidemicznego występowania chorób zakaźnych - poinformowała na sesji Rady Powiatu Suskiego Agata Trojanowska-Meller Kierownik Sekcji NHŻŻiPU w suskim sanepidzie.
Do najczęściej zgłaszanych w powiecie suskim w 2016 roku chorób zakaźnych i zakażeń należały:
- ospa wietrzna,
- wirusowe zakażenia jelitowe,
- borelioza,
- biegunki o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu,
- grypa i infekcje grypopodobne
- grypa i infekcje grypopodobne
Ogółem do PPIS w Suchej Beskidzkiej zgłoszono w 2016 roku 1 387 zachorowań na choroby zakaźne. Ponadto w roku 2016 odnotowano 14 138 zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, z czego 7 076 odnotowano u dzieci do lat 14-tu.
Zarejestrowano 7 przypadków grypy wywołanych wirusem AH1N1, z czego 5 zachorowań wystąpiło u dzieci do lat 14-tu.
W porównaniu do roku 2015 stwierdza się:
― znaczny wzrost zachorowań na boreliozę – odnotowano bowiem 260 przypadków - w roku poprzednim zarejestrowano 151 przypadków,
― wzrost zachorowań na biegunki o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu odnotowano ogółem 301 zachorowań - w 2015 r. notowano ogółem 282 zachorowania,
― wzrost zachorowań na płonicę (szkarlatynę) - w roku 2016 r. odnotowano 53 zachorowania, a w roku ubiegłym 41 zachorowań,
― wzrost zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne – ogółem odnotowano 14138 w roku 2015 odnotowano ogółem 9162 zachorowania, w tym 4256 zachorowań u dzieci do lat 14.
― nowe zachorowania na gruźlicę prątkującą – stwierdzono 11 nowych przypadków (w 2015 r. - 10 nowych przypadków, w 2014 r. zarejestrowano 14 przypadków),
― spadek zachorowań na ospę wietrzną (430) - w roku 2015 rejestrowano 469 zachorowań,
― spadek zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe – w roku sprawozdawczym odnotowano 165 przypadków, w roku poprzednim 271 zachorowań.
Ponadto w roku 2016:
― zarejestrowano 1 przypadek tularemii,
― 1 przypadek tężca, który zakończył się zejściem śmiertelnym chorego,
― 1 przypadek zachorowania na meningokokowe zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych zachorowanie dziecka w wieku 8 lat.
Podczas trwania Światowych Dni Młodzieży odnotowano 1 przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A u pielgrzyma z Gwatemali.
W roku 2016 wystąpiło 5 ognisk zatruć pokarmowych, w roku 2015 odnotowano jedno ognisko zatrucia pokarmowego. Czynnikami etiologicznymi wystąpienia ognisk były:
― w 2 ogniskach pałeczki Salmonella Enteritidis
― w 1 ognisku norowirusy
― w 2 pozostałych nie udało się ustalić czynnika etiologicznego.
NEUROINFEKCJE Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
W roku 2016 zarejestrowano ogółem 8 zachorowań.
-
2 przypadki zachorowań na zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych wywołanych przez Streptococcus pneumoniae - w roku 2015 nie rejestrowano zachorowań,
-
4 przypadki bakteryjnego zapalenia opon mózgowych i mózgu inne i nie określone - w roku 2015 odnotowano 2 zachorowania,
-
2 przypadki zachorowania na zapalenia opon mózgowych inne i nie określone – 2015 roku rejestrowano 1 zachorowanie.
W roku sprawozdawczym nie rejestrowano zachorowań na wirusowe zapalenia mózgowordzeniowych. W roku 2015 odnotowano 1 zachorowanie. W porównaniu do roku ubiegłego w którym odnotowano ogółem 4 zachorowania na neuroinfekcje liczba zachorowań w roku 2016 wzrosła.
Ostre porażenia wiotkie
W bieżącym okresie sprawozdawczym nie odnotowano zachorowań.
CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ WEKTORY I INNE CHOROBY ODZWIERZĘCE
W 2016 roku odnotowano 1 przypadek zachorowania na turalemię. Zachorowanie wystąpiło u mężczyzny w wieku 34 lat ukąszonego przez kleszcza. Po tygodniu od ukąszenia u chorego wystąpiła wysoka temperatura, a w okolicy pachwiny lewej pojawił się powiększony węzeł chłonny. Chorego hospitalizowano w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Szpitala w Makowie Podhalańskim. W pobranej do badań próbce surowicy przesłanej do PZH stwierdzono obecność bakterii Francisella Tularensis.
Borelioza z Lyme
W roku ubiegłym zaobserwowano znaczny wzrost zachorowań na boreliozy. Zarejestrowano 260 przypadków (w 2015 - 151 przypadków zachorowań), z czego 14 osób było hospitalizowanych. Natomiast w roku 2014 rejestrowano 190 przypadków zachorowań, a hospitalizowano 31 osób. W 2016 roku 172 zachorowania zostały wykazane jako przypadki potwierdzone spełniające kryteria definicji przypadku, a pozostałe 88 zachorowań wykazano jako przypadki prawdopodobne - nie spełniały kryteriów definicji przypadku choroby obowiązującej od 2015. W przeprowadzonych dochodzeniach epidemiologicznych, większość zakażonych zgłaszała fakt ukąszenia przez kleszcze.
Pokąsania przez zwierzęta podejrzane o zakażenie wścieklizną
W roku sprawozdawczym do szczepień p/wściekliźnie zostało zakwalifikowanych 22 osoby. Osoby te pokąsane były: przez psy – 12 osób, przez koty – 7 osób, 2 osoby przez kunę, 1 osoba przez wiewiórkę, 1 osoba miała kontakt padłym lisem.
Wszystkie osoby pokąsane otrzymały 5 dawek szczepionki p/wściekliźnie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A
W roku 2016 podobnie jak w roku 2015 zarejestrowano 1 przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Zachorowanie wystąpiło w miesiącu lipcu, podczas trwania Światowych Dni Młodzieży. Zachorowaniu uległ pielgrzym z Gwatemalii. Chory został hospitalizowany w Oddziale Obserwacyjno - Zakaźnym w Makowie Podhalańskim. Zachorowanie na WZW typu A potwierdzono badaniami laboratoryjnymi.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B
W 2016 roku podobnie jak w roku 2015 zanotowano 5 przypadków zachorowań na przewlekle zapalenie wątroby typu B. Z ogółu zachorowań 3 zachorowania odnotowano u kobiet, a 2 u mężczyzn. Zachorowania we wszystkich przypadkach miały przebieg bezobjawowy. W trzech przypadkach zachorowania wystąpiły u osób zaszczepionych 3 dawkami szczepionki/wzw typu B. Do szczepień p/wzw typ B skierowano 4 osoby z najbliższego otoczenia chorych.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C
W 2016 roku zanotowano 3 nowo wykryte przypadki przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wszystkie przypadki zachorowania to zachorowania na wzw C według definicji przypadku z 2014 roku. Okoliczności wykrycia: badania przed planowanym zabiegiem operacyjnym - 2 przypadki zachorowań podczas badań zleconych przez lekarzy POZ i Poradni, z własnej inicjatywy – 1 zachorowania.
CHOROBY ZAKAŹNE PRZENOSZONE DROGĄ POKARMOWĄ
Należy tu duża grupa chorób. Do chorób szerzących się tą drogą, stanowiących problem epidemiologiczny zalicza się zatrucia i zakażenia pokarmowe, biegunki u dzieci do lat 2, wirusowe zapalenia wątroby typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa). Dur brzuszny i dury rzekome W ostatnich latach nie odnotowano duru brzusznego i durów rzekomych. Bakteryjne zatrucia pokarmowe i zakażenia jelitowe W roku sprawozdawczym spadła liczba zachorowań na pojedyncze zatrucia pokarmowe salmonellozowe, zarejestrowano ogółem 34 przypadki zachorowań, w tym 3 przypadki posocznicy wywołanej salmonellozą. Głównym czynnikiem etiologicznym zachorowań na zatrucia pokarmowe salmonellozowe w roku 2016 były następujące typy serologiczne: ― Salmonella Enteritidis - w 33 przypadkach ― Salmonella Wirchow – w 1 przypadku
Sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych
― Salmonella Infantis - w 1 przypadku
― Salmonella Arizonae – w 1 przypadku
Zarejestrowane przypadku posocznicy wywołanej salmonellą wystąpiły u 2 mężczyzn po przebytej chemioterapii. Osoby te zmarły na skutek choroby nowotworowej. Trzeci przypadek posocznicy odnotowano u 82 letniej kobiety chorującej na cukrzycę i nadciśnienie. Przypadek ten zakończył się wyzdrowieniem.
Nosiciele pałeczek Salmonella
W roku 2016 zarejestrowano 20 nosicieli pałeczek Salmonella. W stosunku do roku ubiegłego zaobserwowano spadek rejestracji nosicielstwa pałeczek salmonella, ponieważ w 2015 roku zarejestrowano 20 przypadków.
Inne bakteryjne zakażenia jelitowe
W roku 2016 zarejestrowano ogółem 15 przypadków zachorowań na bakteryjne zakażenia jelitowe, z czego: ― 14 przypadków zachorowań wywołanych przez Clostridium difficile – 2015 roku odnotowano 15 przypadków, ― 1 zachorowanie wywołane przez Klebsiella pneumonialle (w roku poprzednim tekże rejestrowano zachorowanie wywołane przez Klebsiella oxytoca).
Wirusowe zakażenia jelitowe
W roku sprawozdawczym ogółem zarejestrowano 165 zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe, w tym 80 przypadków wywołanych przez rotawirusy, 12 zachorowania wywołane przez norowirusy, 4 zachorowania wywołane przez adenowirusy, a 69 przypadków zachorowań to wirusowe zakażenia nieokreślone. Hospitalizowano 80 osób, z czego 77 to dzieci do lat dwóch. W porównaniu do roku poprzedniego liczba zgłoszeń znacznie zmalała, bowiem wtedy odnotowano 284 zachorowania na wirusowe zakażenia jelitowe.
Biegunki i zakażenia żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu
W 2016 roku obserwowano wzrost zachorowań na biegunki o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu. Ogółem notowano 301 zachorowań (w 2015 - 282 przypadki), z czego 103 rejestrowano u dzieci do lat dwóch. Hospitalizowano ogółem 90 osób, w tym dzieci do lat 2 – 74.
Ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową
W roku 2016 rejestrowano 5 ognisk zatruć pokarmowych:
- 2 w domach prywatnych
- 3 podczas zorganizowanych turnusach wypoczynku dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.
W 2 ogniskach czynnikiem wywołującym zatrucie pokarmowe była Salmonella.
W 1 przypadku czynnikiem wywołującym objawy chorobowe był norowirus. W pozostałych przypadkach nie ustalono przyczyny zachorowań.
W 2 ogniskach czynnikiem wywołującym zatrucie pokarmowe była Salmonella.
W 1 przypadku czynnikiem wywołującym objawy chorobowe był norowirus. W pozostałych przypadkach nie ustalono przyczyny zachorowań.
CHOROBY ZAKAŹNE, KTÓRYM ZAPOBIEGA SIĘ POPRZEZ SZCZEPIENIA
Zachorowania na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Rejestrowano następujące choroby wieku dziecięcego, tj. krztusiec, płonicę (szkarlatynę), ospę wietrzną, różyczkę, świnkę (nagminne zapalenie przyusznic). Odry nie rejestrowano. Wszystkie te jednostki chorobowe charakteryzują się cyklicznością zmienności liczby zachorowań. Wobec powyższego sytuację tę uznaje się za epidemicznie ustabilizowaną.
Zachorowania na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Rejestrowano następujące choroby wieku dziecięcego, tj. krztusiec, płonicę (szkarlatynę), ospę wietrzną, różyczkę, świnkę (nagminne zapalenie przyusznic). Odry nie rejestrowano. Wszystkie te jednostki chorobowe charakteryzują się cyklicznością zmienności liczby zachorowań. Wobec powyższego sytuację tę uznaje się za epidemicznie ustabilizowaną.
Ospa wietrzna
W roku sprawozdawczym odnotowano niewielki spadek zachorowań na ospę wietrzna wietrzną. Odnotowano 430 zachorowań, w roku 2015 zarejestrowano 469 zachorowań. Obserwuje się, iż najwięcej zachorowań na te jednostkę chorobową rejestruje się w okresie trwania roku szkolnego, a zachorowaniu ulegają głównie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Płonica (szkarlatyna)
W roku 2016 roku nieznacznie wzrosła liczba zachorowań na płonicę. Odnotowano 53 przypadków zachorowań, w roku ubiegłym rejestrowano 41 zachorowań. Chorowały głównie dzieci wieku szkolnym i przedszkolnym.
Różyczka
Liczba zachorowań w roku ubiegłym utrzymywała się na takim samym poziomie, co w 2015 r. Zarejestrowano 7 zachorowań. Zachorowania te wystąpiły u 2 osób nieszczepionych, oraz u 5 osób zaczepionych tylko jedną dawką szczepionki MMR lub Prorix. Chrowały głównie dzieci w grupie wiekowej 0-6 lat.
Krztusiec
W roku 2016 odnotowano 1 przypadek zachorowania na krztusiec u 10 letniej dziewczynki zaszczepionej 5 dawkami szczepionki p/krztuścowi.
Świnka
W roku 2016 odnotowano 8 przypadków zachorowania na świnkę. W porównaniu do roku ubiegłego, w którym odnotowano 5 zachorowań, liczba zachorowań w roku sprawozdawczym wzrosła. Zachorowania odnotowano u 3 kobiet w wieku – 3, 7,11 lat i 5 mężczyzn w wieku: 3, 4, 7, 15 i 33 lata. I dawką szczepionki było zaszczepionych – 5 osób chorych, II dawkami szczepionki zaszczepiono - 2 osoby chore. W jednym przypadku zachorowanie wystąpiło u osoby nie szczepionej /33- letni mężczyzna/.
CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ
W roku 2016 zarejestrowano 4 przypadki zachorowań na kiłę. Innych zachorowań przenoszonych droga płciowa nie rejestrowano.
OSTRE INFEKCJE DRÓG ODDECHOWYCH, W TYM GRYPA I INFEKCJE GRYPOPODOBNE
Grypa sezonowa
Grypa sezonowa
W 2016 roku zaobserwowano wzrost zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Ogółem rejestrowano 14138 zachorowania, z czego 7076 u dzieci w grupie wiekowej 0 – 14 lat. Hospitalizacji zostało poddanych 28 osób, w tym 20 dzieci do lat 14. 7 przypadków zachorowań spowodowane było wirusem grypy AH1N1. Od lat obserwuje się, że najwięcej zachorowań występuje w okresie I i IV kwartału.
Gruźlica
W roku sprawozdawczym rejestrze gruźlicy zarejestrowano 15 nowo wykrytych przypadków gruźlicy, z czego 11 przypadków to gruźlica potwierdzono bakteriologicznie. Wszystkie osoby chore jak również osoby z ich otoczenia były objęte nadzorem. Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy, do której dana osoba była zdeklarowana.
Do osób chorych uchylających się od obowiązku leczenia i obowiązku poddania się nadzorowi epidemiologicznemu zostały wydane przez PPIS w Suchej Beskidzkiej 4 decyzje merytoryczne o natychmiastowym podjęciu leczenia p/prątkowego i poddania się nadzorowi epidemiologicznemu.
Zgony z powodu chorób zakaźnych
W 2016 roku odnotowano 3 zgony z powodu chorób zakaźnych:
W 2016 roku odnotowano 3 zgony z powodu chorób zakaźnych:
1 przypadek na gruźlicę układu moczowo - płciowego,
1 przypadek mykobakteriozy,
1 przypadek na tężec.
Sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w powiecie można uznać za dobrą. Nie obserwowano epidemicznego występowania chorób zakaźnych, zaś obserwowany wzrost zachorowań na niektóre choroby zakaźne miał podobnie jak w latach ubiegłych, charakter sezonowy i był kontynuacją wieloletnich trendów obserwowanych wcześniej. Wobec powyższego sytuację tę uznaje się za epidemicznie ustabilizowaną- poinformowała na sesji Rady Powiatu Suskiego Agata Trojanowska-Meller Kierownik Sekcji NHŻŻiPU w suskim sanepidzie.
Dodaj komentarz