Jestem przekonany, że dalsze funkcjonowanie Instytutu Dialogu Międzykulturowego pod dyrekcją ks. Sebastiana Kozyry będzie miało odzwierciedlenie w dynamicznym rozwoju
- mówił marszałek Witold Kozłowski.
Instytut Dialogu Międzykulturowego to inspirujące miejsce, dzięki któremu każdy może odkryć mniej znane oblicze św. Jana Pawła II i osobiście przekonać się o jego zasługach na gruncie dyplomatycznym, pokojowym, politycznym, społecznym, filozoficznym, kulturowym czy religijnym. Serdecznie gratuluję nominacji i życzę powodzenia w realizacji kolejnych przedsięwzięć i inicjatyw
- dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.
Ksiądz Sebastian Kozyra w 2008 roku po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W 2014 roku ukończył studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Stanisława Dziwisza. Po święceniach został skierowany do parafii św. Barbary w Libiążu (2014-2018), gdzie aktywnie i z zaangażowaniem współpracował z samorządem lokalnym realizując m.in. projekty: Holy Wins – Święty Zwycięża, konkursy plastyczne, debaty młodzieżowe i sztuki teatralne.
Ksiądz Sebastian był również współodpowiedzialny za organizację Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. W latach 2018– 2023 pełnił posługę wikariusza w parafii Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej. W tej parafii przy współpracy z dyrekcjami szkół i instytucjami samorządowymi województwa małopolskiego oraz śląskiego zorganizował i został przewodnikiem suskiej pielgrzymki na Jasną Górę (w ramach Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej). W 2023 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Instytucjami Kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, otrzymując tytuł Menedżera Kultury. Od 1 sierpnia 2023 roku pełnił obowiązki p.o. Dyrektorem Instytutu Dialogu Międzykulturowego.
Przypomnijmy, że Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego