Dodano dnia 27.08.2021, 13:06
Kolejowa zakopianka – od września przebudowa peronów i torów
Latem, pasażerowie skorzystali z ponad 3 tysięcy bezpośrednich połączeń pociągiem do Zakopanego. Lepszy dostęp do kolei zapewniły nowe perony w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce oraz przebudowane między Skawiną a Zakopanem. We wrześniu kolejny etap inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane zapewni krótsze i komfortowe podróże na Podhale.
Lubię to
1 września, po wakacyjnej przerwie - rozpocznie się kolejny etap prac między Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem, m.in. na szlakach Osielec – Bystra Podhalańska, Jordanów – Skawa – Chabówka oraz Biały Dunajec – Poronin – Zakopane. Inwestycje na trasie Kraków – Zakopane pozwolą skrócić czas podróży pociągiem do stolicy Tatr oraz zwiększyć dostępność do kolei i poziom obsługi podróżnych na stacjach i przystankach.
Pasażerowie zyskają dostępniejsze, lepiej przygotowane do podróży perony na przystankach Bystra Podhalańska i Skawa Środkowa oraz na stacji Poronin. W zakresie robót będą również przejazdy kolejowo-drogowe i urządzenia sterowania ruchem, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej. Sprawność kolejowej trasy poprawi przebudowa wiaduktu, mostów i przepustów.
Kolejowa „zakopianka” - alternatywa w podróży pod Tatry
Każdy etap inwestycji zwiększa dostępność do kolei. Latem pasażerowie na odcinku między Skawiną a Zakopanem korzystali już z 17 przebudowanych, wygodniejszych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sucha Beskidzka, Jordanów, Raba Wyżna, Sieniawa, Pyzówka, Lasek, Nowy Targ.
Sprawność zakopianki zwiększają zmodernizowane tory, przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne. Efektem wielobranżowych prac będą szybsze i sprawniejsze podróże do stolicy Tatr. Czas jazdy pociągiem z Krakowa do Zakopanego wyniesie nieco ponad 2 godz. Czyli skróci się o ponad godzinę.
Modernizacja kolejowej „zakopianki”, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97,98,99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Na realizację przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest w 2023 r.
Zmiany w organizacji ruchu pociągów
Szeroki zakres robót wymaga nowej organizacji ruchu pociągów i wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej. Nową organizację uwzględniono w rozkładzie jazdy.
Od środy1 września na odcinku Kraków – Zakopane będzie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi Intercity.
Za składy Polregio, pojadą autobusy na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane.
Informacje o zmianach są dostępne na plakatach, portalpasazera.pl oraz na stronach internetowych przewoźników.
Dodaj komentarz