Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 27.08.2021, 13:06
Kolejowa zakopianka – od września przebudowa peronów i torów
Latem, pasażerowie skorzystali z ponad 3 tysięcy bezpośrednich połączeń pociągiem do Zakopanego. Lepszy dostęp do kolei zapewniły nowe perony w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce oraz przebudowane między Skawiną a Zakopanem. We wrześniu kolejny etap inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane zapewni krótsze i komfortowe podróże na Podhale.
1 września, po wakacyjnej przerwie - rozpocznie się kolejny etap prac między Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem, m.in. na szlakach Osielec – Bystra Podhalańska, Jordanów – Skawa – Chabówka oraz Biały Dunajec – Poronin – Zakopane. Inwestycje na trasie Kraków – Zakopane pozwolą skrócić czas podróży pociągiem do stolicy Tatr oraz zwiększyć dostępność do kolei i poziom obsługi podróżnych na stacjach i przystankach.

Pasażerowie zyskają dostępniejsze, lepiej przygotowane do podróży perony na przystankach Bystra Podhalańska i Skawa Środkowa oraz na stacji Poronin. W zakresie robót będą również przejazdy kolejowo-drogowe i urządzenia sterowania ruchem, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej. Sprawność kolejowej trasy poprawi przebudowa wiaduktu, mostów i przepustów.

Kolejowa „zakopianka” - alternatywa w podróży pod Tatry
Każdy etap inwestycji zwiększa dostępność do kolei. Latem pasażerowie na odcinku między Skawiną a Zakopanem korzystali już z 17 przebudowanych, wygodniejszych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sucha Beskidzka, Jordanów, Raba Wyżna, Sieniawa, Pyzówka, Lasek, Nowy Targ.

Sprawność zakopianki zwiększają zmodernizowane tory, przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne. Efektem wielobranżowych prac będą szybsze i sprawniejsze podróże do stolicy Tatr. Czas jazdy pociągiem z Krakowa do Zakopanego wyniesie nieco ponad 2 godz. Czyli skróci się o ponad godzinę.

Modernizacja kolejowej „zakopianki”, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97,98,99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”.  Na realizację przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest w 2023 r.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów
Szeroki zakres robót wymaga nowej organizacji ruchu pociągów i wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej. Nową organizację uwzględniono w rozkładzie jazdy.

Od środy1 września na odcinku Kraków – Zakopane będzie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi Intercity.
Za składy Polregio, pojadą autobusy na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane.

Informacje o zmianach są dostępne na plakatach, portalpasazera.pl  oraz na stronach internetowych przewoźników.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image