Z OSTATNIEJ CHWILI
Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa! / Edukacja zawodowa na pierwszym miejscu / Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmian
Dodano dnia 03.09.2024, 13:51
Kolejny apel o racjonalne korzystanie z wody.
Z powodu suszy coraz więcej gmin w całej Polsce wprowadza ograniczenia w korzystaniu z wody przesyłanej przez wodociągi. 

Urzędnicy oraz Gminne Zakłady Wodociągów i Kanalizacji proszą mieszkańców o racjonalne korzystanie z wody pochodzącej z sieci wodociągowej wyłącznie do celów socjalno-bytowych i powstrzymanie się od podlewania ogródków, trawników, mycia samochodów, napełniania przydomowych basenów. Ograniczenie zużycia zapewni odpowiednie ciśnienie wody w sieci oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie. 


Z takim apelem zwróciła się gmina Zembrzyce, teraz do apelu przyłącza się Miasto Jordanów.


Hydrolodzy tłumaczą, że największe problemy z suszą występują tam, gdzie grunty są zagospodarowane przez człowieka. W takich miejscach woda często nie ma gdzie się zatrzymać. 


Państwowy Instytut Geologiczno-Badawczy prognozuje, że we wrześniu 2024 r. niżówka hydrogeologiczna o zasięgu regionalnym może występować na znacznych obszarach województwa wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i łódzkiego. Lokalnie mogą pojawić się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.


Susze i powodzie to realne zagrożenia w dobie zmian klimatu. Ich główną przyczyną jest zmiana struktury opadów – z jednej strony wydłużające się okresy bezopadowe powodują suszę, z drugiej nagłe i bardzo intensywne opady deszczu wywołują powódź. Te skrajne zjawiska pogodowe często występują niemal jednocześnie, co tym bardziej potęguje problem i ponoszone straty.


Źródło: 
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
Źródło: IMGW
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image