Na XXII sesji Rady Powiatu Suskiego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego mgr inż Maksymilian Głowacz, przedstawił informację o sytuacji przestrzegania prawa budowlanego w powiecie suskim.
-w zakresie wydawania pozwoleń i zgłoszeń do użytkowania – 241
- w 329 przypadkach skontrolowano sporządzenie planu BiOZ oraz pouczono inwestorów o jego przestrzeganiu na budowie
- wydano 296 decyzji i postanowień administracyjnych
- przeprowadzono 539 kontroli w terenie w tym 103 pod kątem bezpieczeństwa w związku z organizacją ŚDM – Kraków 2016
- przyjęto 435 zgłoszeń rozpoczęcia robót budowlanych
- przeprowadzono 44 kontrole w zakresie utrzymania obiektów przeznaczonych na pobyt letni i zimowy dzieci i młodzieży- zgodnie z wykazem Ministerstwa Edukacji Narodowej
- zarejestrowano 1317 zgłoszeń wraz z pozwoleniami na budowę wydanymi przez Starostę Suskiego i przekazanymi do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w 2016r
- wystawiono 1 upomnienie do wykonania nakazu zawartego w decyzji tut. Inspektoratu
- nałożono 2 mandaty karne na łączną kwotę- 800 zł.
- nałożono 6 opłat legalizacyjnych na łączną kwotę 650 000 zł.
- nałożono 1 karę za nieprawidłowości stwierdzone w trakcie obowiązkowej kontroli na kwotę 30 000 zł
- w 14 przypadkach zawiadomiono Prokuraturę Rejonową o wszczęciu postępowania przez tut. Inspektorat w związku z art.90 ustawy Prawo Budowlane.
- nałożono 1 karę za nielegalne przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego na kwotę 75 000 zł
- Wszczęto 1 postępowanie egzekucyjne w celu przymuszenia zobowiązanego do wykonania nakazów objętych prawomocnym rozstzrygnięciem.
Nadzór budowlany prowadzi również ewidencje obiektów wielkopowierzchniowych na terenie powiatu suskiego. Są to obiekty o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000m² oraz inne obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1 000m².
Nadto w obowiązującej ustawie prawo budowlane położony jest szczególny nacisk na dokonywanie czynności kontrolnych przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa. Protokolarne ustalenia przez pracowników nadzoru budowlanego dokonywane w toku tych czynności, stanowią podstawę do wydania odpowiedniej decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego. W praktyce to właśnie głównie w oparciu o ustalenia zawarte w protokołach z kontroli terenowej wydawane są przez Nadzór Budowlany rozstrzygnięcia, przewidziane przepisami prawa, stąd też znaczenie czynności kontrolnych jest bardzo duże – informował Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Obecnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Suchej Beskidzkiej funkcjonuje przy obsłudze 6 i 1/4 etatu, przy czym biorąc pod uwagę zakres wykonanej pracy w bieżącym roku na co wskazują powyższe zestawienia, można śmiało stwierdzić, że pracy w Inspektoracie jest co niemiara.
Niedługo w dziedzinie budownictwa mogą nas czekać zmiany w przepisach, gdyż obecną ustawę Prawo budowlane ma zastąpić Nowy Kodeks Urbanistyczno – Budowlany.