Dodano dnia 15.11.2016, 08:48
Geodeci z Kantego biegle się uczą, sprawnie działają!
Kim jest geodeta? Aby w ogóle zacząć budowę, niezbędny jest geodeta. Nie tylko wytycza on zasięg działki, ale i nanosi na plany działki wszystkie projekty architektoniczne. To zawód popłatny i przyszłościowy.
Lubię to
W Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim od dwóch lat już działa Technikum Geodezji, które kształci młodych geodetów z pasją, ciekawych świata, błyskotliwych ludzi. Rozwijają oni swe zainteresowania badając teren i ćwicząc na najlepszym sprzęcie. Poznawanie świata na ćwiczeniach, poza zdobywaniem kwalifikacji zawodowych daje im radość i satysfakcję z dobrego wyboru drogi życiowej.
Podstawowym celem pracy technika geodety jest dostarczanie niezbędnych danych (wyników pomiarów w terenie oraz danych archiwalnych) do wykonania różnego rodzaju map, w tym podstawowej mapy kraju (mapy zasadniczej), map ewidencyjnych i map topograficznych w różnych skalach oraz dokonywanie ich bieżącej aktualizacji. Wyniki tej pracy są wykorzystywane na potrzeby gospodarcze związane z planowaniem przestrzennym, projektowaniem, zmianą struktury terenowej.
Zespół Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim jako jedyna szkoła w powiecie rozpoczęła kształcenie w zawodzie Technik Geodeta. Jako jedyni dysponujemy w pełni wyposażonym zapleczem dydaktycznym do nauczania przedmiotów geodezyjnych i przeprowadzania egzaminu zawodowego. Uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności pracując na profesjonalnym sprzęcie oraz geodezyjnych programach komputerowych.
Prace geodetów można podzielić na cztery grupy: Prace polowe polegające na bezpośrednich pomiarach terenowych. W pracach tych wykorzystuje się różnego typu sprzęt geodezyjny (teodolit, niwelator, łaty niwelacyjne, dalmierz elektrooptyczny, taśmy miernicze ...); Prace obliczeniowe polegające na wyznaczeniu współrzędnych punktów pomierzonych wcześniej w terenie. Prace graficzne, których celem jest przedstawienie wyników pomiarów w postaci map lub wykresów. Prace związane z obliczeniami powierzchni pomierzonych wcześniej obszarów.
Uzyskiwane kwalifikacje to: B.34. Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywanie wyników pomiarówB.35. Obsługa geodezyjna inwestycji budowlanych B.36. Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami. Ćwiczenia geodezyjne organizowane są na terenie szkoły jak i poza terenem Uczniowie wykonują pomiary geodezyjne, a następnie kartują mapę. W klasie trzeciej odbywa się praktyka zawodowa w wybranym przedsiębiorstwie geodezyjnym. Praktyka bardzo dobrze przygotowuje uczniów do podjęcia pracy po ukończeniu szkoły.
Nauczane przedmioty to: Geodezja ogólna, gdzie uczy się jak posługiwać się sprzętem geodezyjnym, w jaki sposób wykonuje się pomiar oraz jak powstaje z danych pomiarowych mapa. Geodezja inżynieryjna, tu uczy się tyczyć trasy, budynki, mosty i inne obiekty inżynierskie, a także sporządzać dokumentacje geodezyjną z tych prac. Kataster i gospodarka nieruchomościami, gdzie uczy się wyznaczać granice pomiędzy działkami w sytuacji gdy jest spór graniczny, wykonywać podział nieruchomości, a także obliczać i mierzyć w terenie pola powierzchni działek. Geomatyka, tu uczeń poznaje nowoczesne geodezyjne programy komputerowe, które są wykorzystywane w firmach geodezyjnych. Język angielski zawodowy kształci posługiwanie się słownictwem geodezyjnym w języku angielskim, dzięki czemu ułatwia podjęcie pracy w zawodzie poza granicami Polski.
Geodeci znajdują zatrudnienie w licznych firmach geodezyjnych, budowlanych (budownictwo drogowe, kolejowe, mieszkaniowe, przemysłowe, itd.), w jednostkach administracji rządowej i samorządowej jak również bardzo często prowadzą działalność na własny rachunek realizując zlecenia dla firm i osób.
Zespół Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów do Technikum Geodezji.
Dodaj komentarz