Konkurs „Osobowość Ziem Górskich" to plebiscyt wyróżniający osoby, organizacje i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich na obszarze Żywiecczyzny, Podhala i Beskidów. Zaszczytne wyróżnienia przyznawane są przez kapitułę konkursu w składzie międzynarodowym, której przewodniczy burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. Od roku 2012 przyjmowane są także nominacje z terenu całego pogranicza polsko-słowackiego. Adresatami corocznych nagród są samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, a także inne wybitne postaci życia publicznego. Stanisław Lichosyt zwracając się do zebranych podkreślił, że jednym z głównych celów zarówno konkursu jak i działalności Koalicji Marek Ziem Górskich jest pokazywanie tego, co najlepsze, w tym firm, organizacji, stowarzyszeń, ale przede wszystkim ludzi. Sumiennych, pracowitych, zaangażowanych, którzy osiągając sukces stają się bez wątpienia osobowościami, a realizując swoje plany i marzenia powodują, że wszystkim żyje się lepiej.
Wzorem lat ubiegłych konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym ze wszystkich zgłoszonych kandydatur kapituła wybiera po trzech nominowanych w każdej kategorii, a w drugim mogą oni otrzymać dwa dodatkowe głosy od internautów i laureatów poprzednich edycji konkursu. W trzecim etapie kapituła w wyniku wielogodzinnej analizy i głosowania wybiera zwycięzców. Burmistrz Stanisław Lichosyt zauważył, że tegoroczny poziom był bardzo wysoki i każdy nominowany mógł wygrać, ale jak wiadomo zwycięzca jest tylko jeden. Z uwagi na trudny czas, w jakim przyszło nam żyć z powodu pandemii, gdy niejedna firma związana z turystyką mogła upaść, kapituła wybierając zwycięzców brała pod uwagę w jak niekorzystnych warunkach przyszło działać niektórym przedsiębiorcom.
Laureaci konkursu „Osobowość Ziem Górskich”
W kategorii Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich zwyciężył Hotel Gorce Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu, a do nagrody nominowani byli również Spółdzielnia Socjalna Serowa Kraina z Rajczy oraz producent nart firma Silberman s.r.o. z Liptowskiego Mikulasza.
Tytuł Średniego Przedsiębiorcy Ziem Górskich kapituła przyznała spółce Jamajka s.r.o. – Koliba Greta (Liptov - Słowacja), a nominacje cukierni Janeczka Janina Białas Spółka Komandytowa (Wisła) oraz firmie transportowej Eurotrans Budex sp. z o.o. w Żywcu.
W kategorii Duży Przedsiębiorcą Ziem Górskich główna wygrana trafiła do firmy ALPLA Opakowania z Tworzyw Sztucznych sp. z o.o. (Żywiec), a nominacje otrzymali także Firma Wielobranżowa "Sużyw" z Suchej Beskidzkiej oraz WGB Firma Usługowo-Handlowa Wojciech Gaweł z Żywca.
Samorządowcem Ziem Górskich został Jan Góra, wójt Gminy Lipowa. Nominacje w tej kategorii otrzymali również Łucja Michałek, wójt Gminy Istebna oraz Marcin Ratułowski jako Wójt Gminy Czarny Dunajec.
Organizacją Pozarządowa Ziem Górskich zostało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” w Suchej Beskidzkiej, a nominację przyznano Turystycznemu Klubowi Kolarskiemu PTTK „Ondraszek" w Cieszynie oraz Uczniowski Klub Sportowy Alfa Wilkowice.
Dziennikarzem Ziem Górskich wybrano Jerzego Jureckiego, wydawcę i dziennikarza „Tygodnika Podhalańskiego” (Zakopane), a nominacje otrzymali jeszcze Krzysztof Marciniuk, dziennikarz „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” oraz Jarosław Krajewski, dziennikarz między innymi mediów elektronicznych, w tym Polskiego Radia Katowice i warszawskiego Polskiego Radia.
Sportowcem Ziem Górskich kapituła wybrała Ksawerego Masiuka (Sucha Beskidzka), uważanego przez fachowców i dziennikarzy sportowych za jednego z największych talentów pływackich młodego pokolenia w Polsce. W tej kategorii nominowani byli też zawodnik wagi ciężkiej mieszanych sztuk walki Łukasz Brzeski (Nowy Targ) oraz ultramaratończyk Kacper Mrowiec z Żywca.
Tytuł Osobowość Ziem Górskich otrzymał znakomity trener skoczków narciarskich Jan Szturc (Wisła), a nominacje przyznano także Bogusławowi Lalikowi z Brennej i Andrzejowi Majerskiemu z Białej Wody.
Ambasadorem Ziem Górskich, wyjątkowy tytuł, który jest przyznawany za całokształt zasług w dziedzinie rozwoju Beskidów, Podhala, Tatr i innych regionów na pograniczu polsko-słowackim otrzymał Jan Karpiel - Bułecka (Zakopane), muzyk multiinstrumentalista, architekt, popularyzator folkloru Górali Podhalańskich. Natomiast równie zaszczytny tytuł Przyjaciel Ziem Górskich w tym roku jednogłośnie przyznano bacy i propagatorowi kultury regionu Andrzejowi Majerskiemu (Biała Woda) oraz regionaliście, czynnie zaangażowanemu w działalność na rzecz rozwoju kultury pasterskiej Bogusławowi Lalikowi (Brenna).
Zwieńczeniem Gali Konkursu „Osobowość Ziem Górskich” był koncert Andrzeja Sikorowskiego, któremu na scenie towarzyszył znakomity gitarzysta Jacek Królik.
źródło: UM Sucha Beskidzka