Konkurs „Osobowość Ziem Górskich" to plebiscyt wyróżniający osoby, organizacje i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich na obszarze Żywiecczyzny, Podhala i Beskidów. Zaszczytne wyróżnienia przyznawane są przez kapitułę konkursu w składzie międzynarodowym, której przewodniczy burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. Od roku 2012 przyjmowane są także nominacje z terenu całego pogranicza polsko-słowackiego. Adresatami corocznych nagród są samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, a także inne wybitne postaci życia publicznego. Stanisław Lichosyt zwracając się do zebranych podkreślił, że góry to piękne, ale zarazem niełatwe miejsce do życia. Wymagają od mieszkających w nich oraz prowadzących swoje firmy pracowitości, mądrości oraz wytrwałości. I takie cechy charakteryzują górskie marki, wyjątkowe osobowości, które realizując swoje plany i marzenia przyczyniają się do rozwoju ziem górskich oraz podnoszenia się poziomu naszego życia.
Wzorem lat ubiegłych konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym ze wszystkich zgłoszonych kandydatur kapituła wybiera po trzech nominowanych w każdej kategorii, a w drugim mogą oni otrzymać dwa dodatkowe głosy od internautów i laureatów poprzednich edycji konkursu. W trzecim etapie kapituła w wyniku wielogodzinnej analizy i głosowania wybiera zwycięzców. Burmistrz Stanisław Lichosyt zauważył, że tegoroczny poziom był bardzo wysoki i każdy nominowany mógł wygrać, ale jak wiadomo zwycięzca jest tylko jeden.
W kategorii Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich kapituła konkursu przyznała zaszczytny tytuł Ochotniczej Straży Pożarnej Sucha Beskidzka – Miasto, a potwierdzającą ten fakt statuetkę odebrał prezes jednostki Roman Wilk. W kategorii Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich zwyciężyła Firma Usługowo Handlowa JĘDRUŚ Sp.Cywilna Tomasz Jezutek,Grzegorz Jezutek.
Laureaci konkursu „Osobowość Ziem Górskich”
W kategorii Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich zwyciężyła Firma Usługowo Handlowa JĘDRUŚ Sp.Cywilna Tomasz Jezutek,Grzegorz Jezutek, a do nagrody nominowani byli również Justyn Kołek Borowik oraz Baseny Wisła sp. z o.o.
Rodzinna firma Jędruś, założona w 1991 roku przez Zofię i Andrzeja Jezutek, kontynuuje tradycję gościnności pod kierownictwem synów - Tomasza i Grzegorza Jezutek, którzy przejęli stery w 2019 roku. W tym samym roku otwarto nowy Ośrodek Wczasowy Hanka, co wzbogaciło ofertę firmy. Oba ośrodki – JĘDRUŚ i HANKA – mogą pomieścić 200 gości, co czyni je idealnym miejscem dla rodzin i grup zorganizowanych. Właściciele aktywnie promują lokalne atrakcje, współpracując z miejscowymi instytucjami turystycznymi. Marka ośrodków Jędruś i Hanka zyskała reputację synonimu gościnności i profesjonalizmu oferując niezapomniane doświadczenia pod Babią Górą.
Tytuł Średniego Przedsiębiorcy Ziem Górskich kapituła przyznała Hotelowi Demanova, a w gronie nominowanych znaleźli się Spółdzielnia Socjalna Wisła Otwarta Turystycznie oraz Agromil Milówka.
W kategorii Duży Przedsiębiorcą Ziem Górskich tytuł otrzymał spółka Beskid, a nominacje Lakiernia proszkowa GELP i Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe S.A.
Samorządowcem Ziem Górskich poseł na Sejm Grzegorz Puda. Nominacje w tej kategorii otrzymali także burmistrz Czarnego Dunajca Marcin Ratułowski i Adam Mieczysław Jurek.
Organizacją Pozarządowa Ziem Górskich została Ochotnicza Straż Pożarna Sucha Beskidzka – Miasto. W gronie nominowanych były Regionalny Zespół Dudoski oraz Stowarzyszenie Główny Szlak Beskidzki.
OSP Sucha Beskidzka - Miasto powstała w 1886r. jako Straż Ogniowa. Przy swojej ponad 138-letniej historii jest jedną z trzech jednostek strażackich powiatu suskiego mogących poszczycić się działalnością na przestrzeni trzech wieków. Dzięki wieloletnim staraniom, zaangażowaniu i ogromu pracy wykonanej przez druhów oraz wsparciu finansowemu samorządu Suchej Beskidzkiej w 2017 r. OSP Miasto została włączona do KSRG i jako jedyna w powiecie suskim ma specjalizację w ratownictwie na wodach górskich i szybko płynących. W ostatnich latach nawiązali współpracę ze słowackimi strażami pożarnymi z Kameny Poruby i Namestowa. Współpracują także z Fundacją Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich, WOPREM oraz wieloma instytucjami zarówno lokalnymi jak i w regionie, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, realizują krajowe i międzynarodowe projekty specjalizujące jednostkę w ratownictwie wodnym. Aktywnie uczestniczą w organizacji imprez kulturalnych i sportowych coraz licznych wydarzeniach społecznych.
Dziennikarzem Ziem Górskich wybrano Władysława Białego, dziennikarza Radia Aleks. W tej kategorii nominowani byli Paweł Chudecki (dziennikarz Radia Bielsko) oraz Mirosław Łukaszuk, redaktor „Gazety Beskidzkiej”.
Sportowcem Ziem Górskich kapituła wybrała skoczka narciarskiego Aleksandra Zniszczoła. Do nagrody nominowani byli ponadto paraolimpijczyk uprawiający boccię Damian Iskrzycki oraz himalaista Piotr Krzyżowski.
Tytuł Osobowość Ziem Górskich otrzymał Zbigniew Wałach, założyciel i lider zespołu „Wałasi”, a nominacje przyznano także folkloryście Janowi Kubikowi oraz kustoszowi Sebastianowi Chachołkowi.
Wyjątkowy tytuł Ambasadora Ziem Górskich, który jest przyznawany za całokształt zasług w dziedzinie rozwoju Beskidów, Podhala, Tatr i innych regionów na pograniczu polsko-słowackim otrzymał ks. Zbigniew Pytel. Natomiast równie zaszczytny tytuł Przyjaciel Ziem Górskich przyznano działaczowi społecznemu z powiatu nowotarskiego Adamowi Mieczysławowi Jurkowi oraz Regionalnemu Zespołowi Dudoski.
Zwieńczeniem Gali Konkursu „Osobowość Ziem Górskich” był koncert laureata drugiego miejsca 11. edycji programu telewizyjnego „The Voice of Poland”, wykonującemu najbardziej znane polskie utwory w języku angielskim – Adama Kalinowskiego, któremu towarzyszyli basista Wojciech Bergander oraz pianista Grzegorz Sykulski.
Źródło: UM Sucha Beskidzka