Dodano dnia 12.12.2022, 11:18
Gala finałowa konkursu "Osobowość Ziem Górskich"
W sobotę, 10 grudnia w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu odbyła się uroczysta Gala Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Koalicja Marek Ziem Górskich, której Sucha Beskidzka jest członkiem od 2009 roku. Laureatami tegorocznej, osiemnastej, edycji jest dwoje mieszkańców powiatu suskiego.
Lubię to
Konkurs „Osobowość Ziem Górskich" to plebiscyt wyróżniający osoby, organizacje i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich na obszarze Żywiecczyzny, Podhala i Beskidów. Zaszczytne wyróżnienia przyznawane są przez kapitułę konkursu w składzie międzynarodowym, której przewodniczy burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. Od roku 2012 przyjmowane są także nominacje z terenu całego pogranicza polsko-słowackiego. Adresatami corocznych nagród są samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, a także inne wybitne postaci życia publicznego. Jednym z głównych celów zarówno konkursu jak i działalności Koalicji Marek Ziem Górskich jest pokazywanie tego, co najlepsze, w tym firm, organizacji, stowarzyszeń, ale przede wszystkim ludzi. Sumiennych, pracowitych, zaangażowanych, którzy osiągając sukces stają się bez wątpienia osobowościami, a realizując swoje plany i marzenia powodują, że wszystkim żyje się lepiej.
Wzorem lat ubiegłych konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym ze wszystkich zgłoszonych kandydatur kapituła wybrała po trzech nominowanych w każdej kategorii, a w drugim mogli oni otrzymać dwa dodatkowe głosy od internautów i laureatów poprzednich edycji konkursu. W trzecim etapie kapituła w wyniku wielogodzinnej analizy i głosowania wyłoniła zwycięzców.
Laureaci konkursu „Osobowość Ziem Górskich”
W kategorii Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich tytuł przypadł Apartamentom Zaria & Vera (Bešeňová), a do nagrody nominowani byli również Krmešáky s.r.o. z Liptova i firma Kruca Fuks domy z drewna.
W kategorii Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich tytuł przypadł Apartamentom Zaria & Vera (Bešeňová), a do nagrody nominowani byli również Krmešáky s.r.o. z Liptova i firma Kruca Fuks domy z drewna.
Tytuł Średniego Przedsiębiorcy Ziem Górskich kapituła przyznała spółce Unimot Energia i Gaz, a nominacje PKO BP Oddział w Żywcu oraz Cukierni „Szarotka” z Milówki.
W kategorii Duży Przedsiębiorcą Ziem Górskich tytuł otrzymał Browar Zamkowy Cieszyn Spółka z o.o. W gronie nominowanych znalazły się Eko-Wtór Jakubiec Spółka z o.o. z Wilkowic oraz Liptovské Múzem w Ružomberoku.
Samorządowcem Ziem Górskich został wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowy Targ Jan Łapsa. Nominacje w tej kategorii otrzymali: wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski oraz wójt gminy Milówka Robert Piętka.
Organizacją Pozarządowa Ziem Górskich zostało Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe z Wisły. Nominowanymi byli Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar z Rabki Zdroju oraz Ludowy Klub Sportowy „Klimczok-Bystra" z Bystrej.
Dziennikarzem Ziem Górskich wybrano pochodzącą z Nowego Targu dziennikarkę radiową oraz autorkę książek Beatę Sabałę-Zielińską. Wśród nominowanych były redaktor naczelna „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” Natalia Tokarska oraz dziennikarka „Radia Bielsko” Beata Stekla.
Sportowcem Ziem Górskich kapituła wybrała pochodzącego ze Skawicy ultramaratończyka Romana Ficka, a do tytułu nominowano uprawiającego kombinację norweską Szczepana Kupczaka z Juszczyny oraz zwycięzców najbardziej najtrudniejszego w świecie polskich biegów górskich „ Bieg Rzeźnika" nowotarżan Piotra Huziora i Piotra Biernawskiego.
Tytuł Osobowość Ziem Górskich otrzymał wybitny polski trener piłkarski Antoni Piechniczek (Wisła). W tej kategorii poza regionalistą, folklorystą, działaczem społeczno – kulturalnym z Jasienicy Józefem Niesytem nominowana była dyrektor Skansenu w Sidzinie-Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie Jadwiga Czarny.
W dalszej części uroczystości wręczono nagrody specjalne. Zaszczytny tytuł Przyjaciela Ziem Górskich otrzymali w tym roku Jadwiga Czarny, Liptovské Múzem w Ružomberoku oraz wójt słowackiej gminy Habovka Alojzy Lajčin. Za wieloletnią działalność na rzecz kultury regionu wyróżniony został również Andrzej Maciejowski z Milówki. Natomiast tytuł Ambasadora Ziem Górskich przyznano Jerzego Siodłakowi. Jak podkreślono jest to nagroda indywidualna, ale jednocześnie stanowi dowód uznania i podziękowania dla całego środowiska ratowników górskich.
Muzyczną oprawę Gali stworzył zespół Kraków Street Band, który kilkukrotnie wystąpił na scenie. Wykonane z dużą dawką energii utwory bluesowe i country spotkały się z żywiołowym przyjęciem.
źródło: UM Sucha Beskidzka
źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz