Ponad 95 mln zł trafi do 11 powiatów w tym do powiatu suskiego i czterech innych podmiotów. To pozwoli na modernizację 37 szkół. Z pomocą Funduszy Europejskich przeprowadzone zostaną prace budowlane, modernizacyjne oraz remontowe. Sale lekcyjne i warsztatowe zostaną wyposażone w sprzęt i narzędzia, niezbędne do praktycznej nauki zawodu. Niezwykle ważne będzie dostosowanie obiektów dla osób z niepełnosprawnościami. Realizacja pozwoli na nowy wymiar zdobywania kompetencji, ale też i na rozwijanie przez młodzież pasji w nowoczesnych placówkach. Powiat suski pozyskał dofinasowanie na projekt: "Poprawa infrastruktury szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe w powiecie suskim" w wysokości 6 811 864,09 Koszt całego projektu to 8 013 957,81
W powiecie suskim wsparciem zostaną objęte trzy zespoły szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Suski tj. Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej na bazie którego funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego nr. 1 – budynek zlokalizowany w Makowie Podhalańskim, Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, na bazie którego funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego nr 2 oraz Zespół Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie.
Rocznie z nowych lub zmodernizowanych placówek oświatowych skorzysta blisko 15 tys. osób.
Prawie 100 mln zł, które dziś rozdysponowaliśmy, to jest inwestycja w młodego człowieka. Nie ma nic ważniejszego, bo młodzi będą kiedyś budowali naszą gospodarkę regionalną i gospodarkę całego kraju. Kiedy spotykam się z delegacjami z innych krajów, to podkreślam, że jako Polacy nie mamy się czego wstydzić. Przygotowanie techniczne i infrastrukturalne będzie na jeszcze lepszym poziomie niż jest. Kadra inżynierska i techniczna w Polsce wcale nie ustępuje pod tym względem Europie. Nic by jednak nie było, gdyby nie Państwa samorządowców i dyrektorów zaangażowanie, za co bardzo serdecznie dziękuję. Kształcenie zawodowe jest na pierwszym miejscu. Mam nadzieję, że Państwo starostowie znajdą czas, by odwiedzić stoiska, zobaczyć się z młodzieżą, która w przyszłości będzie lekarzami, strażakami, żołnierzami, policjantami, fryzjerami i kosmetyczkami. Są też zawody zanikające, o nich też trzeba pamiętać. Życzę miłego pobytu w Krakowie - zaznaczył marszałek Łukasz Smółka.
Festiwal Zawodów w Krakowie – w halach targowych przy ul. Galicyjskiej – zgromadził 120 stoisk wystawienniczych i 800 osób je obsługujących. Na 20 tys. zwiedzających czekało ponad 80 stoisk szkół zawodowych, w tym wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, administracji skarbowej, GOPR-u czy strefy pracodawców nowych technologii. Można było poznać szczegóły zawodów od technika agrobiznesu do żołnierza. Jedną z wielu ciekawostek był pokaz psa wykrywającego substancje zabronione (m.in. narkotyki) na stoisku Izby Administracyjno-Skarbowej.
Źródło: UMWM