Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 02.07.2015, 16:54
Barszcz Sosnowskiego – trująca roślina, która rośnie w naszym powiecie

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarła 67-latka, która oparzyła się barszczem Sosnowskiego. Ostrzegamy przed tą bardzo niebezpieczną rośliną, która także występuje w powiecie suskim.


Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, występuje na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych. Dojrzała roślina zajmuje powierzchnię do 4 m2.

Szkodliwość roślin barszczu Sosnowskiego wynika z ich właściwości parzących i alergizujących stanowiących zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje dermatologiczne porównywalne do oparzeń od I do III stopnia.

W wyniku bezpośredniego kontaktu z roślinami barszczu Sosnowskiego pojawiają się na skórze zaczerwienienia, obrzęki, pęcherze, rany i inne objawy poparzenia. Występuje swędzenie, pieczenie i bolesność skóry.

Często pojawiają się także objawy alergiczne, nudności, ból głowy, czy torsje. Mogą się one pojawić u osób szczególnie wrażliwych nawet w wyniku samego kontaktu z zapachem roślin lub nasion.

Ryzyko wystąpienia niepokojących objawów wzrasta przy słonecznej pogodzie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Niebezpieczne olejki eteryczne zawarte są we włoskach pokrywających liście i łodygę.

Jeżeli nastąpi poparzenie, należy osłonić ten fragmentu ciała przed działaniem promieni słonecznych. Ograniczy to wystąpienie reakcji alergicznych. W przypadku wystąpienia objawów będących konsekwencją kontaktu z roślinami barszczu należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

- Walka z tą rośliną jest trudna ze względu na jej wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na wiele herbicydów oraz potrzebę wielokrotnego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Jedna roślina wytwarza przeciętnie rocznie 20 000 szt. nasion. Nasiona te zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat. Aby uzyskać pełny sukces w zwalczaniu barszczu na danym terenie, działania eliminujące tą roślinę muszą być realizowanie corocznie nieprzerwanie przez 5 lat, dlatego w małopolsce realizowany jest kilkuletni program likwidacji barszczu Sosnowskiego- mówi Jerzy Jaskiernia z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Realizowany przez UR projekt „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego” to pierwsze na tak dużą skalę przedsięwzięcie w Polsce. Łączna powierzchnia występowania barszczu Sosnowskiego objęta projektem wynosi 134 ha. Nowością jest także zastosowana metoda zwalczania rośliny, która polega na iniekcji bezpośredniej herbicydu do szyjki korzeniowej roślin barszczu. Wynikiem działań projektowych ma być redukcja 80% populacji.

W naszym regionie występowanie barszczu Sosnowskiego stwierdzono m.in. przy drodze powiatowej w Tarnawie Górnej i Krzeszowie.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image