Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.09.2017, 08:29
1 września na Wysokiej
Bitwa pod Jordanowem, pod taką nazwą do historii przeszły walki wojsk polskich z niemieckim najeźdźcą toczone w dniach 1-3 września 1939 r. w południowo-wschodniej części dzisiejszego powiatu suskiego. Wojska niemieckie natarły z południa, z terenu Słowacji.
Na pierwszy punkt oporu na jaki trafiły, po przekroczeniu granicy na Orawie, była leżąca w dzisiejszym powiecie suskim miejscowość Wysoka. W dniach 1-2 września 1939 roku polskie jednostki pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka dzielnie wspierane przez bohaterskich mieszkańców tej wsi, stoczyły tu z nacierającym wrogiem ciężkie boje. W walkach zginęło 55 polskich żołnierzy i 3 cywilów. Niemcy, po zajęciu Wysokiej, spalili w odwecie za opór stawiany przez mieszkańców wszystkie zabudowania we wsi. W 1955 roku na miejscu zbiorowej mogiły polskich żołnierzy postawiony został pomnik upamiętniający ich bohaterskie czyny.

Corocznie 1 września odbywają się na tym cmentarzu uroczystości rocznicowe. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie już msza św., odprawiona za poległych przez , ks. Jana Mędrzaka – proboszcza parafii w Wysokiej. Z kościoła delegacje i wszyscy zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi, które wystawiły m.in. urzędy samorządowe, szkoły, strażacy, stowarzyszenia kombatantów, 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. generała Stanisława Maczka ze Świętoszowa, Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej, PTTK „Ziemi Babiogórskiej” - Oddział w Suchej Beskidzkiej, przemaszerowali prowadzeni przez orkiestrę OSP z Osielca na cmentarz wojskowy gdzie odbyły się główne obchody.

Tam, po odegraniu hymnu państwowego, por. Ewa Dworska odczytała Apel Pamięci a kompania honorowa 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka salwą uczciła pamięć poległych. Do przybyłych na uroczystości rocznicowe, licznie zgromadzonych na cmentarzu wojskowym okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Jordanów Stanisław Pudo, senator RP Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP Józef Brynkus, Starosta Suski Józef Bałos. Głos zabrali także: Joanna Wielgat – córka por. Mariana Plichty – obrońcy Wysokiej oraz James Jurczyk – prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców z Bielska- Białej. Następnie oficjalne delegacje: przedstawicieli Parlamentu, władz powiatowych i gminnych, kombatantów, wojska polskiego, straży granicznej, policji, straży, szkół, harcerze, Nadleśnictwo z Myślenic, Stowarzyszenie Motocyklistów PATRIA, Stowarzyszenie Riders of IPA Nowy Targ złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem obrońców Wysokiej. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Suskiego wieniec złożyli: starosta Józef Bałos , wicestarosta Zbigniew Hutniczak oraz Czesława Madoń, członek zarządu. Po oficjalnych uroczystościach ich uczestnicy spotkali się na tradycyjnej grochówce, na którą zaprosiło KGW z Wysokiej. 
 
Powiatowe Uroczystości Rocznicowe upamiętniające wybuch II wojny światowej zorganizowane zostały, jak co roku, przez Urząd Gminy Jordanów oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie przy współudziale Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Wydarzeniami towarzyszącymi tegorocznych uroczystości na Wysokiej były: „I Rajd Młodzieży im. por. Tadeusza Stefaniszyna. Śladami 4 kompanii II Batalionu 12 pp Ziemi Wadowickiej” oraz otwarta w tym dniu w Zespole Szkół w Spytkowicach wystawa historyczna „Spytkowice 1939 - w obronie granic. Epizody kampanii polskiej - Bitwa pod Jordanowem”. Organizatorem obu tych wydarzeń było Stowarzyszenie Historii Spytkowic.

fot. Izabela Klimala

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image