W zakresie dokumentacji projektowej przygotowane zostanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Wykonawca musi także uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).
Prace podzielono na dwa etapy
Prace wykonywane będą w dwóch etapach:
- I etap obejmie opracowanie STEŚ-R, materiałów do wniosku o DŚU wraz z jej uzyskaniem, dokumentacji geologicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego,
- II etap to okres przeznaczony na udzielanie odpowiedzi wykonawcom, którzy będą zainteresowani przetargiem na budowę obwodnicy.
Termin realizacji
Na wykonanie etapu pierwszego przewidziano 43 miesiące od daty podpisania umowy. Szacunkowy termin dla drugiego etapu wynoszący 11 miesięcy może ulec zmianom, w zależności od przebiegu procedury przetargowej na budowę.
Którędy poprowadzona zostanie obwodnica?
Planowane parametry techniczne
• klasa techniczna drogi – GP (główna ruchu przyspieszonego),
• przekrój poprzeczny – 1 x 2 pasy ruchu,
• szerokość pasa ruchu – 3,5 m,
• szerokość poboczy gruntowych – 1,5 m,
• nośność nawierzchni – 115 kN/oś.
Dzięki budowie obwodnicy Makowa Podhalańskiego ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza obszar centrum miasta, poprawi się bezpieczeństwo i zwiększy przepustowość DK28. Poprawią się także warunki ekologiczne w mieście, szczególnie dla osób mieszkających w strefie oddziaływania drogi krajowej (ul. Wolności i ul. 3 Maja), którą średnio na dobę przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów.
-Proces przygotowawczy przewidziano na lata 2021-2024, a realizację inwestycji na lata 2025-2029 - informuje GDDKiA.