Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 04.07.2024, 15:01
Zapraszamy na 61. Tydzień Kultury Beskidzkiej (zobacz ogólny program).
Blisko 100 zespołów – łącznie około 4000 roztańczonych i rozśpiewanych wykonawców, kolorowe stroje, muzyka, śpiew, tradycja!

Podczas Festiwalu zobaczymy najlepsze zespoły folklorystyczne z Beskidów, a także innych regionów kraju, takich jak: Kaszuby, Małopolska, Wielkopolska, Podkarpacie, Mazowsze, Górny i Dolny Śląsk!

Program artystyczny wzbogaci udział kilkunastu grup z różnych części Europy, Ameryki Północnej, Środkowej, Południowej, a nawet z Azji.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowo różnorodna, ponieważ na estradach wystąpią między innymi zespoły ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Peru, Kolumbii czy Indonezji. Nie zabraknie też niezwykle energicznego folkloru bałkańskiego z Grecji, Macedonii Północnej, Chorwacji i Bułgarii, gości znad Morza Czarnego: Gruzji oraz Turcji, a także naszych sąsiadów ze Słowacji, Niemiec i Litwy. – podkreśla Magdalena Koim, dyrektor programowo-artystyczna TKB.

Gdzie zaprezentują się zespoły folklorystyczne?

W Wiśle, Szczyrku, Żywcu oraz Makowie Podhalańskim koncerty zespołów polskich i zagranicznych odbywać się będą każdego wieczoru. Do Oświęcimia zapraszamy od czwartku do niedzieli (1-4sierpnia), w pierwszy weekend TKB polecamy uczestnictwo w 29. Festynie Istebniańskim, a w drugi – w 46. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach i 77. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie (Czechy). Ponadto na placach i rynkach, w porze okołopołudniowej, będzie można usłyszeć koncerty kapel i tradycyjnych grup śpiewaczych, a ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej przejdą roztańczone, barwne korowody.

Konkursy folklorystyczne 61. TKB

Największe święto polskich Górali, czyli Festiwal Folkloru Górali Polskich, tradycyjnie, po raz pięćdziesiąty piąty, odbędzie się w Żywcu. Od 27 do 30 lipca zespoły z różnych części Karpat prezentować będą widowiskowe programy obrzędowe, tańce oraz śpiewy. Z kolei poranki i popołudnia wypełniać będą dźwięki rozbrzmiewające z żywieckiego Rynku, gdzie konkursowe wykonania przedstawią kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści, a także śpiewacy ludowi. To niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć między innymi Górali Żywieckich, Śląskich, Podhalańskich, Zagórzańskich, Łąckich, Białych, Babiogórskich, Spiskich, Szczawnickich, Pogórzan, Lachów Sądeckich, Limanowskich czy Szczyrzyckickich. Laureaci 55. FFGP zaprezentują się 4 sierpnia w Amfiteatrze „Pod Grojcem”.

W drugiej części TKB Żywiec będzie gościł uczestników 33. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Zespoły zagraniczne oraz dwie grupy reprezentujące Polskę (ZPiT Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa i ZR Magurzanie z Łodygowic) rywalizować będą o najwyższe wyróżnienie w postaci Grand Prix – zwycięzcę poznamy już 3 sierpnia, podczas koncertu finałowego.

Muzyka folk i blisko sto wydarzeń towarzyszących.

Podczas TKB nie może zabraknąć muzyki inspirowanej kulturą ludową – w Wiśle odbędzie się koncert Muzyka Świata (31 lipca), a w Oświęcimiu – Folkowe Klimaty (3 sierpnia). Akcent folkowy pojawi się także w Szczyrku, Żywcu i Ujsołach.

Poza programem koncertowym każda z miejscowości ma do zaoferowania cały wachlarz wydarzeń towarzyszących: potańcówki, warsztaty, kiermasze sztuki ludowej, degustacje kuchni regionalnej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, plenery malarskie czy animacje dla najmłodszych.

Program szczegółowy 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej znajduje się na stronie internetowej: https://tkb.art.pl/szczegolowy-program-koncertow/

lub tutaj: Program_61.TKB.pdf


Poza Jabłonkowem wstęp na wszystkie koncerty TKB jest bezpłatny.


Foto: Biuro prasowe Tygodnia Kultury Beskidzkiej (Szymon Karpiński).






Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image