Z OSTATNIEJ CHWILI
Kawa z Powiatem - Joanna Stypuła. Wójt Gminy Zembrzyce - czytaj na powiatsuski24.pl / JRG Sucha Beskidzka realizuje trzydniowy projekt szkolenia na obiektach w powiecie suskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Magdalena Biejat - Kandydatka na Prezydenta pojawi się w Makowie Podhalańskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Jeszcze dłuższy Valvoline Rajd Małopolski – trwają przygotowania do piątej edycji! - czytaj na powiatsuski24.pl / Prowadził samochód. Jak się okazało - nie miał uprawnień - czytaj na powiatsuski24.pl / Miliony z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla powiatu suskiego. Wojewoda przedstawił wyniki naboru na 2025 rok - czytaj na powiatsuski24.pl / Areszt tymczasowy dla 26-latka, który zaatakował nożem 72-latkę - czytaj na powiatsuski24.pl / Trening czyni mistrza – za nami pierwsze spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 2025 roku - czytaj na powiatsuski24.pl / Rozpoczynają się nabory na wsparcie firm działających oraz planujących otwarcie na Podbabiogórzu - czytaj na powiatsuski24.pl / Zagrali dla dzieci z Domu Dziecka z Łętowni. Zebrali rekordową kwotę! - czytaj na powiatsuski24.pl
Dodano dnia 22.01.2025, 20:54
Przejście dla pieszych w Makowie Podhalańskim zostanie przywrócone.
Kilka lat temu GDDKiA zleciła wykonanie obszernego audytu przejść dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Autorzy raportu mówią wprost, przejść dla pieszych jest za dużo. Wiele z nich powinno zostać zlikwidowanych, gdyż nie spełniają warunków bezpieczeństwa lub nie są wykorzystywane. Taki los spotkał m.in. przejścia dla pieszych w Makowie Podhalańskim.

Wiele z dotychczas zbudowanych przejść dla pieszych wymaga likwidacji, gdyż dają pieszym złudne poczucie bezpieczeństwa. Wyznaczane były głównie na wniosek samorządów przy spełnieniu np. warunku widoczności czy istnienia ciągów pieszych po obu stronach drogi. Ich zasadność nie była analizowana pod kątem wielkości potoków ruchu pieszych, czy zmieniającego się obszaru zabudowy mieszkalnej - możemy przeczytać w audycie GDDKiA. Istnieje potrzeba opracowania spójnych i jednolitych wytycznych dla lokalizowania, oznakowania i oświetlenia przejść dla pieszych na wszystkich kategoriach dróg, tj. krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych. Obecnie przejścia dla pieszych w całej Polsce, na drogach wszystkich kategorii, projektowane są w oparciu o te same przepisy, jednak ich interpretacja jest różna. Nie sprzyja to wytworzeniu wśród pieszych i kierowców pozytywnych nawyków, co z kolei przekłada się negatywnie na poziom bezpieczeństwa.

„Przejść dla pieszych jest za dużo i uległy one deprecjacji, co w dużej mierze przyczyniło się do niewłaściwych zachowań kierujących związanych z należytym postrzeganiem i zrozumieniem wprowadzanej w rejonie przejść stałej organizacji ruchu. Należy podjąć działania mające na celu weryfikację wyznaczonych przejść dla pieszych, likwidacji i określenia warunków wyznaczania nowych przejść, przejść w pełni wykorzystanych i zapewniających bezpieczeństwo pieszych" - czytamy w raporcie GDDKiA.

W efekcie zlikwidowano przejścia dla pieszych w Makowie Podhalańskim. Z taką decyzją od początku nie zgadzały się władze Makowa Podhalańskiego, które czyniły starania, by te przejścia przywrócić. Ich wysiłki przyniosły efekty. GDDKiA poinformowała o ponownym przeprowadzeniu pomiarów natężenia ruchu pieszych, które potwierdziły zasadność wyznaczenia przejścia dla pieszych.

Dzisiaj Burmistrz Makowa Podhalańskiego Pan Michał Surmiak poinformował:

"Nasze starania przyniosły efekt i przejście dla pieszych przy kapliczce Filasowej i MCK zostanie przywrócone. Gmina opracuje projekt dedykowanego oświetlenia przejścia, tak żeby miejsce to było bezpieczne a Zarządca drogi przebuduje chodnik, wykona kostkę integracyjną i oznakowanie przejścia.


Źródło: Podsumowanie audytu przejść dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA/ UM Maków Podhalański/M. Surmiak.










Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image