Z OSTATNIEJ CHWILI
Gmina Jordanów - Umowa ze Stowarzyszeniem Liga Obrony Kraju / 41-latek zatrzymany do sprawy znieważenia symboli państwa! / Babia Góra - nagła utrata przytomności na szlaku, interweniował GOPR / Budzów. Spotkanie policjantów z rodzicami na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie / Walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze KGW Osielec / Szkolenie dla rodziców i nauczycieli w Skawicy / Kilku kierujących straciło uprawnienia - Podsumowanie działań PRĘDKOŚĆ w powiecie suskim / Lody włoskie w różnych smakach w Penguin Bubble Café w Makowie Podhalańskim ! / Kolejny duży turniej piłkarski w Suchej Beskidzkiej / Sucha Beskidzka może się zmienić nie do poznania. Miasto planuje ogromne inwestycje
Dodano dnia 09.09.2016, 12:12
Narodowe czytanie Quo Vadis w Makowie Podhalańskim

Czy podróż w czasie jest możliwa? Tak! Bo dla wszystkich, którzy po raz ostatni Quo Vadis Henryka Sienkiewicza widzieli podczas intensywnych przygotowań do matury, wspólne czytanie tej książki na makowskim rynku przywołać mogło niejedno wspomnienie.

W ramach akcji Narodowe Czytanie, organizowanej przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę, Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Domem Kultury w Makowie Podhalańskim zaprosiła mieszkańców Powiatu Suskiego do wspólnej lektury sienkiewiczowskiej powieści.

Spotkanie miało na celu przede wszystkim promowanie wybitnych dzieł literatury polskiej, ale również sygnalizowanie rodzicom, jak ważne jest czytanie dzieciom. Doskonały przykład dali Burmistrz Makowa Podhalańskiego – Paweł Sala oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Iwona Staśkiewicz, którzy podczas spotkania czytali fragmenty powieści.

Do uczestnictwa w inicjatywie zachęcał Polaków Prezydent RP. W liście inauguracyjnym napisał:
Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

W spotkaniu na makowskim rynku uczestniczyło kilkanaście osób. Pocieszający jest jednak fakt, że wśród czytających znaleźli się nie tylko dorośli, ale również dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Przypominamy, że pierwszą lekturą promowaną w ramach akcji Narodowe Czytanie był Pan Tadeusz, w roku 2013 czytano dzieła Aleksandra Fredry, następnie Trylogię Sienkiewicza. W ubiegłym roku para prezydencka czytała wraz z Polakami Lalkę Prusa.
 
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania. Spośród pięciu propozycji internauci mogli oddać swój głos na:
Chłopów Władysława St. Reymonta,
Wesele Stanisława Wyspiańskiego,
Popioły Stefana Żeromskiego,
Noce i Dnie Marii Dąbrowskiej.

To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – powiedział Prezydent RP, ogłaszając wyniki losowania.

EK
foto: Paweł Woźniak



Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image