Dodano dnia 18.09.2018, 20:37
Nasze wspólne dziedzictwo tematem wystawy
W miniony piątek (14.09.2018 r.) w jordanowskiej Galerii pod Basztą odbył się wernisaż wystawy tematycznej „Po dwóch stronach Babiej Góry. Dziedzictwo Przyrodniczo – kulturowe”. Zebrani goście mogli wysłuchać historii powstania projektu, zobaczyć piękne zdjęcia i posłuchać muzyki granej na dudach.
Lubię to
Region, któremu poświęcona jest wystawa jest bardzo bogaty i zróżnicowany przyrodniczo, cechujący się zarówno znacznym urozmaiceniem rzeźby terenu, jak również bioróżnorodności. Na Podbabiogórzu wymienić można: górskie wodospady na Mosornym Potoku w Zawoi i Upornym Potoku w Stryszawie, grupę skałek piaskowcowych (tzw. Kozie Skały) na Żurawnicy oraz najdłuższą w Beskidzkie Żywieckim jaskinię Oblica w Skawicy.
Dziedzictwo kulturowe tego regionu ma swój wymiar zarówno materialny jak i niematerialny. Wspólne dla obu społeczności: polskiej i słowackiej, żyjących pod Babią Górą, obok wyznawanej wiary, jest dziedzictwo kultury góralskiej, w tym wołoskiej, pasterskie. Jej wpływ jest obecny zwłaszcza w tradycjach i folklorze. Oravska Polhora słynie zwłaszcza z kultury dudziarskiej, która dzięki staraniom gminy została w roku 2015 wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dużą wagę na tym terenie przykłada się do zachowania specyficznej miejscowej gwary góralskiej. Po polskiej stronie, pielęgnowane jest dziedzictwo zamieszkujących te tereny trzech grup etnograficznych: Górali Babiogórskich, Górali Żywieckich i Kliszczaków. Taki podział, obecnie mający raczej umowne znaczenie, znajduje swoje odzwierciedlenie zwłaszcza w folklorze.
Podczas wernisażu licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać piękne fotografie obrazujące opisywaną różnorodność kulturową oraz wysłuchać Naczelnika Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Janusza Kociołka, który przybliżył idee projektu.
Dodaj komentarz