W miniony piątek, w Galerii Pod Basztą odbyło się spotkanie z wybitnym polskim podróżnikiem i jednocześnie mieszkańcem naszego powiatu – Wiesławem Lipińskim. Wraz z Lipińskim przenieśliśmy się do Afganistanu w latach ′70.
Dla Wiesława Lipińskiego podróż, której celem było zdobycie drugiej co do wielkości góry w paśmie Hindukuszu – Noszak (7492m n.p.m), była to wyprawa do całkowicie nieznanego świata. Afganistan był przede wszystkim odmienny kulturowo od świata, który Lipiński znał do tej pory.
- Po drodze widziałem taką biedę, jakiej wcześniej na oczy nie widziałem. Ludzie żyjący w skrajnej nędzy, jedzący raz dziennie – jeśli było co jeść, żyjący w katastrofalnych warunkach. Jednak zachwycały mnie tamtejsze budynki, na które nie mogłem się napatrzeć – powiedział podczas spotkania Wiesław Lipiński.
Hindukusz to system górski w środkowej części Azji mieszczący się w północno-zachodnim Pakistanie oraz centralnym i wschodnim Afganistanie. Hindukusz graniczy z górami Safed Koh na zachodzie, natomiast od wschodu – z wyżyną Pamiru, górami Karakorum oraz z Himalajami.
System ma długość 800 kilometrów, a najwyższy szczyt – Tiricz Mir ma wysokość 7706 m n.p.m. Hindukusz powstał podczas fałdowania alpejskiego w trzeciorzędzie i na początku czwartorzędu – jednak ruchy górotwórcze trwają nadal. Skały Hindukuszu to głównie granity, gnejsy, piaskowce i wapienie.
Wiesław Lipiński wspinał się z najbardziej znanymi osobami polskiego himalaizmu – między innymi z Kukuczką i Hajzerem.
- To były takie czasy, że himalaistów było niewielu i wszyscy się znaliśmy. Znały się też nasze rodziny, często odwiedzaliśmy się nawzajem. Nie było też takiego sprzętu jak dzisiaj, a sporo gór było jeszcze niezdobytych. Nie było również takiej odzieży jak mają dzisiaj młodzi himalaiści. Nasze plecaki robiliśmy sami, sami tez wymyślaliśmy patenty na buty i kurtki, aby nie zamarznąć podczas wspinaczki – dodaje Lipiński.
Na kolejne spotkanie z Wiesławem Lipińskim zapraszamy do Galerii Pod Basztą 22 kwietnia.
SnS
foto. Zbigniew Smolik
fotografie z prywatnego zbioru Wiesława Lipińskiego