Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta", a także zabezpieczenie swojego domu, by nie stracić dorobku swojego życia było m.in. tematem spotkania, podczas którego policjanci ostrzegali seniorów przed zagrożeniami, z jakimi mogą się spotkać.
W związku z projektem rozwoju pomocy społecznej GOPS Jordanów, we wtorkowe popołudnie w OSP Łętownia odbyło się spotkanie profilaktyczne, skierowane do osób starszych oraz niepełnosprawnych przeprowadzone przez miejscowych policjantów.
Na spotkaniu obecny był dzielnicowy Łętowni, asp.szt. Bartłomiej Kostka, a także oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej asp. szt. Wojciech Copija.
Policjanci wyjaśnili seniorom między innymi na czym polegają najpopularniejsze sposoby działania oszustów. Przypomnieli, że sprawcy często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych, a następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Kiedy już oszustowi udaje się nakłonić osobę pokrzywdzoną do „udzielenia pożyczki” informuje, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania pieniędzy gotówką innej osobie lub przelewem. Przestępcom chodzi o to, aby skłonić ofiarę do przekazania pieniędzy nieznajomemu, mimo że będzie widziała oszusta po raz pierwszy w życiu.
Spotkania profilaktyczne oraz komunikaty podawane w mediach dają pozytywne rezultaty gdyż coraz mniej seniorów daje się nabrać oszustom. We wtorek, dzięki czujności osób starszych, a także ich bliskich trzy próby oszukania seniorów na terenie gminy Jordanów zakończyły się dla przestępców fiaskiem.