Od dawna w Jordanowie co jakiś czas temperatura jest gorąca, nie za sprawą słońca, ale wody. Do tej pory woda doprowadzana do mieszkań i domów na terenie miasta pochodziła z ujęcia na rzece Skawa. Jej jakość co jakiś czas kwestionowały odpowiednie służby, a mieszkańcy problem mogli zobaczyć gołym okiem. Teraz ma się jednak to zmienić. Wszystko za sprawą zakończonej inwestycji budowy trzech studni głębinowych, z których woda już trafia do miejskich kranów.
Zostały wykonane 3 odwierty (2 w okolicy ujęcia wody, 1 na Hajdówce w pobliżu zbiornika), które pozwalają na uniezależnienie się Jordanowa od rzeki Skawy. Do domów i mieszkań na terenie miasta płynie już woda z tych nowych studni. Jej jakość znacznie się poprawiła, co mieszkańcy bardzo szybko mogli zauważyć. Jednak nie wszyscy od razu - w kranach niektórych mieszkańców może to nie być jeszcze odczuwalne z powodu starych, skorodowanych rur na wielu odcinkach, które obniżają jakość wody.
-Pierwszy etap dążenia do poprawy jakości wody w Jordanowie mamy za sobą. W najbliższych latach (przy okazji budowy kanalizacji) planowana jest wymiana wielu odcinków skorodowanych rur i budowa nowych magistrali. Na bieżąco, przy okazji usuwania awarii, wymieniane są odcinki rur i przyłączy. Susza roku 2015 pokazała również, że każde źródło wody jest dla miasta bezcenne. Aby oszczędzić wodę do celów spożywczych, konieczne było ograniczenie podlewania trawników i innych czynności związanych z poborem wody. Mając to na uwadze, przeprowadziłam inspekcję studni na Rynku w celu zapewnienia w takiej sytuacji wody do celów gospodarczych (woda w obrębie Rynku nie nadaje się do celów spożywczych). Okazało się, że z 5 badanych studni jedna (za Ratuszem) posiada dużą wydajność – poinformowała nas Iwona Bilska, burmistrz Jordanowa. Wyczyszczona dodatkowo studnia na rynku obudowana na wzór dawnych zadaszeń (według projektu konserwatora zabytków). Rynek zyskał więc nowy element architektoniczny nawiązujący do tradycji, a mieszkańcy bez większego wysiłku będą mogli korzystać z wody.
Zakres rzeczowy zadania obejmował opracowanie dokumentacji projektowej dla poszukiwania wody i wykonania 3 studni głębinowych, opracowanie dokumentacji niezbędnej do przywrócenia do użytkowania studni kopanej, w tym inspekcję studni w obrębie Rynku.
Koszty kwalifikowane brutto wyniosły 317 000,40 PLN w tym 158 500,20 PLN to dotacja i 100 018,42 PLN pożyczka. Pozostałe koszty (tzw. koszty niekwalifikowane, np. podatek VAT) zostały pokryte z budżetu miasta. Dotacja i łączona z nią pożyczka zostały pozyskane w ramach Programu Przeciwdziałania Skutkom Suszy Hydrologicznej na obszarze, na którym wystąpiła susza hydrologiczna potwierdzona przez Wojewodę Małopolskiego. Po suszy roku 2015 i groźbie braku wody Jordanów zgłosił problem i miasto otrzymało stosowny dokument od Wojewody. Dofinansowanie dotyczy dotacji w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych zadania brutto i pożyczki na pozostałą część kosztów kwalifikowanych zadania netto (podatek od towarów i usług VAT traktowany jest jako wkład własny).