Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.05.2018, 12:02
Przełomowe zmiany na rynku bukmacherskim w Polsce
Blokada stron internetowych bukmacherów działających bez zezwolenia spowodowała znaczący wzrost obrotów legalnych bukmacherów. Rok 2017 okazał się przełomowym momentem dla branży bukmacherskiej w Polsce.

Rok 2017 na długo zapisze się w historii branży bukmacherskiej w Polsce, ponieważ to właśnie w tym roku zaczęły funkcjonować nowe przepisy ustawy hazardowej, które znacząco zmieniły jej kształt w porównaniu z tym obowiązującym w latach 2010-2016. Jak ta zmiana odbiła się na rynku bukmacherskim? Postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje.

Chude lata 2010-2016

Lata 2010-2016 to bardzo trudny czas dla bukmacherów posiadających polską licencję i działających zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w Polsce. Uchwalona w 2009 r. nowelizacja ustawy hazardowej znacząco utrudniła bowiem funkcjonowanie legalnych firm, które działały w oparciu o wymaganą licencję i płaciły wysokie podatki. Wszystko byłoby w porządku, jeśli przepisy byłyby równe dla każdego i w takim samym stopniu obciążały wszystkie podmioty na rynku, jednak w praktyce w zasadzie nie dotyczyły one zagranicznych firm (choć powinny). Przyczyna była prosta: bukmacherzy zarejestrowani poza Polską, często w rajach podatkowych, nie podlegali pod polskie prawo, dlatego nie do końca je przestrzegali. Jednocześnie firmy te oferowały swoje usługi polskim klientom, robiąc to z wykorzystaniem Internetu.

Skonstruowanie przepisów w taki sposób, że dotyczą wyłącznie części firm, a inne mogą w ogóle ich nie przestrzegać, siłą rzeczy spowodowało patologiczne sytuacje w branży. Legalni bukmacherzy musieli coraz bardziej ograniczać swoje usługi i z roku na rok tracili klientów, bo nie mogli zaproponować lepszych lub przynajmniej takich samych warunków jak zagraniczne podmioty. Bukmacherzy bez polskiej licencji z kolei nie przejmowali się zapisami polskiej ustawy i nie płacąc w Polsce podatków zajęli ponad 90% naszego rynku. Sytuacja uległa zmianie dopiero w kwietniu i lipcu 2017 r. ( nowe prawo zaczynało obowiązywać po części w dwóch terminach), kiedy weszły w życie nowe przepisy.

Czas zmian

Nowelizacja prawa w bardzo dużym stopniu zmieniła rynek bukmacherski. Jeden z jej najważniejszych zapisów mówi o tym, że witryny internetowe prowadzone przez bukmacherów, którzy nie uzyskali licencji wydawanej przez Ministerstwo Finansów, mogą być całkowicie blokowane dla użytkowników z Polski. W tym celu dana witryna musi najpierw zostać wpisana na listę nielegalnych bukmacherów (prowadzoną przez odpowiednie organy państwa), a następnie jest blokowana dla użytkowników przez dostawców Internetu. Jak się okazało, ten zapis mocno przyczynił się do ograniczenia działalności nielicencjonowanych firm w naszym kraju.

Dzięki temu, że strony nielegalnych bukmacherów są blokowane, gracze po prostu nie mogą z nich korzystać. Choć znane na całym świecie firmy organizujące zakłady bukmacherskie oprotestowały ten zapis i sugerowały jego niezgodność z prawem Unii Europejskiej, funkcjonuje on nadal i skutecznie wypełnia swoją rolę. Obecnie na prowadzonej przez Ministerstwo Finansów liście zablokowanych stron znajduje się blisko 1.500 adresów, których wciąż przybywa. To pokazuje ogromną skalę, na jaką w latach 2010-2016 działały w Polsce nielegalne firmy bukmacherskie.

Oprócz ograniczenia dostępu do samych stron internetowych, znowelizowana ustawa wprowadza też znaczące utrudnienia w realizowaniu płatności pieniężnych z nielegalnymi bukmacherami. Ponadto wśród jej zapisów znalazły się nowe sankcje karne, które mogą spotkać zarówno firmy nielegalnie świadczące swoje usługi w Polsce, jak i graczy korzystających z oferty nielicencjonowanych bukmacherów. Wszystko to przyczyniło się do znacznego obniżenia udziału w rynku nielegalnych firm, który wcześniej wynosił aż 90%! Oznacza to, że firmy nie posiadające polskiego zezwolenia wybierało aż 9 na 10 graczy, co dobitnie pokazuje jak poważny był to problem. Obecnie % ten nadal jest spory, ale zdecydowanie niższy niż w latach ubiegłych.

Większa kontrola nad działającymi na polskim rynku bukmacherami wpływa także korzystnie na ochronę graczy, ponieważ zakłady bukmacherskie mogą działać w sposób uzależniający, a dostęp do nich dostępny powinien być jedynie dla osób pełnoletnich – większa kontrola nad bukmacherami gwarantuje, że będą oni przestrzegać tych zasad oraz informować klientów o ryzyku uzależnienia.

Sytuacja w branży od kwietnia 2017 r.

Z uwagi na gruntowne zmiany wprowadzone w ustawie hazardowej, w branży bukmacherskiej nie tylko zmniejszyła się szara strefa i zniknęło wielu nielegalnych bukmacherów, ale również poprawiły się przychody firm działających zgodnie z prawem. W porównaniu z 2016 r., w 2017 r. licencjonowani bukmacherzy odnotowali prawie stuprocentowy (dokładnie 94%) wzrost przychów, co należy uznać za wyjątkowo dobry wynik. Więcej pieniędzy z podatku od gier zasiliło również budżet państwa – o ile w 2016 r. dochody państwa z tego tytułu wyniosły 204 mln zł, o tyle w 2017 r. wzrosły do kwoty 396 mln zł. Zaprezentowane dane jednoznacznie pokazują, że 2017 r. był dla branży bukmacherskiej – przynajmniej dla jej legalnej części – przełomowy i najlepszy od lat. Wyższe przychody, mniej konkurencji z zagranicznym kapitałem (działającej bez polskiego zezwolenia), więcej podatków w budżecie państwa – wszystko to pozwala stwierdzić, że ostatnia nowelizacja ustawy hazardowej należycie spełnia swoje zadanie. O pełnym sukcesie będzie można jednak mówić dopiero wtedy, gdy nielegalni bukmacherzy całkowicie znikną z polskiego rynku zakładów, a do tego niestety jeszcze daleka droga.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image