Z OSTATNIEJ CHWILI
Kawa z Powiatem - Joanna Stypuła. Wójt Gminy Zembrzyce - czytaj na powiatsuski24.pl / JRG Sucha Beskidzka realizuje trzydniowy projekt szkolenia na obiektach w powiecie suskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Magdalena Biejat - Kandydatka na Prezydenta pojawi się w Makowie Podhalańskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Jeszcze dłuższy Valvoline Rajd Małopolski – trwają przygotowania do piątej edycji! - czytaj na powiatsuski24.pl / Prowadził samochód. Jak się okazało - nie miał uprawnień - czytaj na powiatsuski24.pl / Miliony z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla powiatu suskiego. Wojewoda przedstawił wyniki naboru na 2025 rok - czytaj na powiatsuski24.pl / Areszt tymczasowy dla 26-latka, który zaatakował nożem 72-latkę - czytaj na powiatsuski24.pl / Trening czyni mistrza – za nami pierwsze spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 2025 roku - czytaj na powiatsuski24.pl / Rozpoczynają się nabory na wsparcie firm działających oraz planujących otwarcie na Podbabiogórzu - czytaj na powiatsuski24.pl / Zagrali dla dzieci z Domu Dziecka z Łętowni. Zebrali rekordową kwotę! - czytaj na powiatsuski24.pl
Dodano dnia 21.01.2025, 16:02
ZUS: do 31 stycznia czas na zgłoszenia do Małego ZUS-u plus.
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą skalę, do 31 stycznia mogą zgłosić się do Małego ZUS-u plus. Płatnicy, którzy korzystali z Małego ZUS-u plus w 2024 r. i nadal spełniają warunki do ulgi i chcą z niej korzystać, nie muszą ponownie składać zgłoszenia.

Mały ZUS plus pozwala przedsiębiorcom płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, które są obliczane od dochodu z tytułu prowadzanej działalności gospodarczej za poprzedni roku kalendarzowy. Obniżone składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Warto pamiętać, że ulga ta nie dotyczy składki zdrowotnej.

 

Z danych ZUS na koniec 2024 roku wynika, że z ulgi korzystało 194,4 tys. osób.

 

Kto może skorzystać z ulgi, a kto nie

Z Małego ZUS-u plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. złotych. W przypadku, gdy działalność była prowadzona krócej, limit przychodu oblicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Oznacza to, że Mały ZUS plus nie przysługuje osobom, które dopiero rozpoczynają własny biznes. Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start i preferencyjnych składek, które obliczane są od kwoty wynoszącej co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

 

Mały ZUS plus nie jest dla firm, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT. Z opłacania niższych składek nie skorzystają też prowadzący inną pozarolniczą działalność, np. jako wspólnicy spółki jawnej. Ulga nie przysługuje także osobom, które wykonują działalność na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w zakresie, w jakim pracowały dla niego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

 

Jak zgłosić się do Małego ZUS-u plus

Osoby, które w ubiegłym roku nie korzystały z Małego ZUS-u plus, a chcą w tym roku skorzystać i spełniają warunki, powinny zgłosić się do ulgi najpóźniej do 31 stycznia. Aby to zrobić, muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia, a następnie zgłosić się z kodem właściwym dla Małego ZUS-u plus, który zaczyna się od 05 90 lub 05 92. Płatnicy, którzy korzystali z Małego ZUS-u plus w 2024 r. i nadal chcą, o ile spełniają warunki, nie muszą ponownie się zgłaszać.

 

Każda osoba, która w styczniu korzysta z Małego ZUS-u plus, musi złożyć dokumenty rozliczeniowe do 20 lutego. Powinny one zawierać informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie, formach opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i podstawie wymiaru składek.

 

Ile wynosi mały ZUS plus

Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy. Podstawa wymiaru składek nie może być niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia ani wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Czyli w 2025 r. podstawa wymiaru składek musi być w przedziale od 1399,80 zł do 5203,80 zł. Należy pamiętać, że składkę zdrowotną przedsiębiorca płaca w pełnej wysokości.


Źródło: ZUS

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image