TAURON zainaugurował małopolską edycję nowego programu edukacyjno-ekologicznego pn. Oddychaj powietrzem. Ruszyła kampania informacyjna na temat sposobów walki ze smogiem oraz zbieranie danych do badań na temat wiedzy mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym.
Głównym zadaniem tej edycji programu jest edukacja mieszkańców Małopolski w zakresie różnych metod ogrzewania i ich wpływu na stan powietrza.
- Oddychaj powietrzem to systemowy program mający na celu poprawę stanu powietrza
w Małopolsce. Ten kompleksowy projekt jest ukierunkowany zarówno na edukację, jak i na
przygotowanie konkretnych rozwiązań produktowych w ofercie TAURONA dla mieszkańców
i partnerów samorządowych w Małopolsce - mówi Filip Grzegorczyk, Prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Istotnym elementem akcji jest również uruchomiony portal internetowy http://oddychajpowietrzem.tauron.pl/
Ma on być platformą wiedzy na temat skutków smogu i metod walki z nim.
- Na jakość powietrza, obok innych czynników, wpływ ma również jakość budownictwa. Kodeks urbanistyczno-budowlany, nad którym pracuje nasze ministerstwo, wprowadzi efektywne narzędzia w tym zakresie poprzez konieczne zapisy w planach miejscowych. Chodzi tu np. o wprowadzenie zasad właściwego kształtowania polityki transportowej, urbanizacji czy tworzenia terenów zielonych – podkreśla Andrzej Adamczyk, Minister infrastruktury ibudownictwa - Trzeba zwiększyć efektywność energetyczną budynków – dodaje.
Przyczyną smogu w Polsce jest w 80 procentach tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza spalanie śmieci i złej jakości węgla w urządzeniach, które nie spełniają żadnych norm emisji spalin. Najlepszym sposobem wyeliminowania problemu smogu jest wymiana ogrzewania na takie, które najmniej wpływa na środowisko.
- Bardzo cieszy mnie start programu „Oddychaj powietrzem”. Zdecydowanie musimy poszerzać świadomość społeczeństwa w zakresie wspólnej odpowiedzialności nas wszystkich za jakość powietrza, którym oddychamy. Mam nadzieję, że program będzie sukcesem i przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia w naszym regionie. Gorąco zachęcam wszystkich do uczestnictwa w prelekcjach i spotkaniach – mówi Józef Pilch, Wojewoda Małopolski.