Z OSTATNIEJ CHWILI
Maków Podhalański - Odsłonięcia tablicy upamiętniającej ppor. Michała Rokosza / Kolizja drogowa w Budzowie / Sucha Beskidzka - Spotkanie z Burmistrzem i radnymi / Maków Podhalański - Osoba winna uszkodzenia baneru wyborczego ustalona i ukarana / Nowy odcinek Kawa z Powiatem: O. Mariusz Wójtowicz premierze teledysku Ciebie Boga Wysławiamy / Interwencja Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej / Barwy Świata Przyrody / Trwa policyjny Speed Marathon. Dzisiaj łatwiej stracić prawo jazdy / Konkurs plastyczny Co robi sędzia? / Program obchodów Odpustu Wielkiego Tygodnia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zasady ruchu / Samorządy wspierają mieszkańców w unieszkodliwianiu azbestu / Samorządy wspierają mieszkańców w unieszkodliwianiu azbestu / Majówka w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej / Nowe profile rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS / Jednośladem bezpiecznie do celu – spotkanie z młodzieżą w Suchej Beskidzkiej / Zamknięcie drogi w Lachowicach
Dodano dnia 15.08.2024, 09:12
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim.


W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się rzesze pielgrzymów.


Święto obchodzone jest w Polsce 15 sierpnia i jest to dzień wolny od pracy. W Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki z całej Polski. W innych częściach Polski święto wiąże się często z obchodami dożynek.

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, zachęca do odwiedzenia suskiego „starego” kościoła z XVII wieku ufundowanego przez Piotra Komorowskiego, gdyż w jego wnętrzu można zobaczyć scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Malowidło umieszczone jest na drewnianym, kolebkowym sklepieniu prezbiterium. Scena ukazuje moment, w którym Maryja zostaje wzięta do nieba z duszą i ciałem. Towarzyszą jej czterej aniołowie umieszczeni w narożnikach, którzy trzymają banderole z sentencjami z „Pieśni nad Pieśniami” Salomona oraz Księgi Psalmów. Maryja stoi na globie i półksiężycu, rozświetla ją gloria promienista. Ponad jej głową unosi się korona i nimb z dwunastu gwiazd.


W zbiorach Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej znajduje się sztandar wykonany z czerwonego materiału, obszyty złotymi frędzlami z chwostem. Z jednej strony widnieje na nim namalowany wizerunek Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Sztandar noszony był podczas uroczystych procesji w suskiej parafii.




Źródło: Wikipedia/Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Fot. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Sakralne Dziedzictwo Małopolski, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/.../wniebowziecie-najswietszej... ; Woźniak B., Leśniakiewicz M., "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Sucha Beskidzka 2008.
Fot. Sztandar, Zbiory MMSB.




Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image
Wczytywanie komentarzy...