Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 18.10.2018, 09:00
TADEUSZ CHOWANIAK: 5 PRIORYTETÓW dla 5 POWIATÓW ( 5 x 5 )
Szanowni Wyborcy! 21 października 2018 roku są wybory do Sejmiku Wojewódzkiego. Wiem doskonale, że można zrobić więcej, lepiej i sprawiedliwiej podzielić niemałe środki finansowe, jakie ma w dyspozycji Zarząd Województwa. To od Państwa głosów zależy, czy będzie tak jak w obecnym układzie władzy – przede wszystkim dla tych z układu, czy będzie równomiernie dla Wszystkich.

1.DROGI I TRANSPORT PUBLICZNY:

- Zdecydowana poprawa stanu dróg wojewódzkich w regionie ( wysoka jakość remontów i rozbudowy oraz budowy chodników i parkingów w miejscach o dużych ruchu turystycznym jak np. Przełęcz Krowiarki, Wierch Poroniec, Kluszkowce itp.). Pilnego remontu wymaga wiele dróg wojewódzkich na tym terenie, odbudowa nawierzchni ciągnąca się na niektórych drogach ponad 10 lat, nie może być dalej akceptowana, jak na przykład DW 957 (przejazd przez uroczy Piekielnik wreszcie musi być w całej miejscowości zrobiony).

- Bezwzględnie należy przyspieszyć prace na odbudową linii kolejowych w obrębie regionu, bo tylko sprawny transport kolejowy - Kolejami Małopolskimi może odblokować rosnący z roku na rok ruch kołowy. Dosyć marazmu, zamykania linii i ograniczania przewozów pasażerskich na tym terenie. Musi zostać pilnie rozbudowany system szybkich połączeń kolejowych w regionie przez odbudowę zamkniętych szlaków i budowę nowych!

- Kompletnie nie funkcjonuje w regionie transport publiczny, zarówno w większości połączeń międzygminnych jak i na szczeblu regionalnym. Brak uregulowań ustawowych spowodował całkowity paraliż transportu publicznego, a zbiorowy transport prywatny obsługuje przede wszystkim obszary mocno zurbanizowane, gdyż musi być dla prywatnego przewoźnika rentowny. Należy w maksymalnie szybkim czasie usprawnić przewozy pasażerskie i obsługę wszystkich miejscowości w regionie – na to muszą iść środki finansowe!

2. ZDROWA MAŁOPOLSKA

- Pilnie poprawić trzeba sposób i metody finansowania ze środków unijnych nakładów na infrastrukturę ochrony zdrowia. Wspierać należy w sposób zdecydowany nakłady na działalność medyczną, zakup sprzętu medycznego i programy zdrowotne – kolejki do specjalistów są katastrofą obecnie rządzących i to musi być szybko usprawnione. Mieszkańcy Małopolski zasługują na sprawną i znakomicie funkcjonującą służbę zdrowia.

- W możliwie najszybszym czasie muszą być podjęte działania i w ślad za nimi zwiększone nakłady na ochronę środowiska. Obecny stan powietrza w tym regionie jest nie do zaakceptowania na dalszą metę, a winę za to ponosi w dużej mierze zarząd Województwa. Wiszący smog nad większością miast i gmin regionu ma niebagatelny wpływ na naszą ocenę wśród przybywających tu na odpoczynek i stanowi zagrożenie zdrowia i życia dla ludzi tu żyjących. Tak dalej być nie może! Uchwałami i karami nie poprawi się jakości powietrza i wody! Na te zadania należy skierować spory strumień środków finansowych z dotowaniem do pełnej kwoty 85% kosztów do poniesienia przez mieszkańców i gminy na ten cel!

- Zdecydowanie należy pomóc samorządom gmin i powiatów w zakresie poprawy gospodarki wodno – ściekowej i przyspieszyć dotowanie projektów rozbudowy i budowy wszelkich rodzajów urządzeń, bo jak doskonale wiadomo, nie w każdym rejonie tego regionu budowa kolektorów ściekowych jest opłacalna. Dotować należy przydomowe i lokalne oczyszczalnie ścieków w wysokości 85% kosztów a to na pewno zachęci mieszkańców do takich działań. Oburzenie budzą próby zakazu chętnym budowy takich oczyszczalni, w sytuacji, gdy prawie każda gmina nie ma środków na szybkie działania dla rozbudowy sieci kanalizacyjnej.

3. TURYSTYKA, SPORT I REKREACJA

- Ten region zasługuje na więcej, jeżeli chodzi o wsparcia równomiernego rozwoju wszystkich gmin, z wykorzystaniem odrębnych walorów turystycznych i przyrodniczych każdej z nich, tworząc pod auspicjami Samorządu Wojewódzkiego zintegrowaną Regionalną Przestrzeń Rekreacji, Sportu i Turystyki. Można w szybkim czasie dofinansować ciekawe projekty poszczególnych gmin tworząc bardzo zróżnicowaną ofertę turystyczną powodującą zatrzymanie wczasowicza na dłużej niż jeden – dwa dni! To ogromna szansa regionu, a koordynatorem tego musi być Zarząd Województwa.

- Na duże wsparcie zasługuje masowo rozwijająca się turystyka rowerowa, a rozbudowa bazy Velostrad, Bike Parków z kilometrami tras połączonych ze sobą oraz z całym zapleczem musi być pilnym zadaniem władz samorządu wojewódzkiego. To alternatywa dla sportów zimowych, które też wymagają nakładów w bazę pozostałą, nie tylko w stacje narciarskie, ale także lodowiska kryte, tory saneczkowe, małe skocznie narciarskie itp.

- Należy wspierać budowę w regionie miejsc uprawiania sportu i rekreacji: boisk wielofunkcyjnych, boisk do plażówki, placów zabaw, ścianek wspinaczkowych, hal namiotowych, czy przystani wodnych przy naszych akwenach wodnych - bo wychowanie przez sport jest najlepszą drogą do prawidłowego rozwoju i zdrowia.

4. MŁODZI MAŁOPOLANIE – Kultura i edukacja

- Dzieci i młodzież: ile im poświęcimy czasu, tyle uzyskamy korzyści w przyszłości. Inwestowanie w młode pokolenie jest bezcenne, i muszą się znaleźć środki i źródła finansowania tego, co kiedyś nazywało się zajęciami pozalekcyjnymi. Młodzi od dziecka są i chcą być aktywni w różnych dziedzinach, a sejmik ma być siłą sprawczą ożywiania aktywności dzieci i młodych. Środki na różne ciekawe formy działalności kulturalnej i edukacji pozaszkolnej dzieci muszą się znaleźć. Komputery są dobrodziejstwem cywilizacyjnym, ale młodzi ludzie na pewno chętnie skorzystają choćby z lekcji muzykowania czy tańca. Środki finansowe przeznaczone na młode pokolenie zwrócą się ich aktywnością w dorosłym życiu.

- Szkoła i dom nie załatwi wszystkich potrzeb w zakresie edukacji i kultury. Za dużo rodzice mają wydatków i ciężarów na swoich barkach. Musimy aktywnie wspierać animatorów kultury, sportu itp. zapaleńców w postaci instytucji, fundacji i stowarzyszeń aktywnie działających na rzecz młodego pokolenia.

- Młodzi Małopolanie to wyjątkowe dobro tego regionu – to skarb od zarania dziejów. Stąd wyszło wielu znanych i szanowanych na całym świecie Polaków, dlatego trzeba działać i czynić starania, aby każdy projekt i pomysł promujący zdolnych młodych artystów, sportowców, naukowców był wspierany materialnie ze strony sejmiku w postaci stypendiów. Na to muszą być pieniądze!

5. TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA

- Bogactwo kulturowe ludzi zamieszkujących Ziemię Suską, Wadowicką, Myślenicką, Nowotarską i Tatrzańską jest w swej różnorodności taką siłą, że przyciągać może tu zdecydowanie więcej chętnych do zapoznania się z naszą tradycją, zwyczajami i obrzędami a nade wszystko rodzimym rzemiosłem i wytwórczością ludową. Czas zacząć mocno wspierać te projekty nie szczędząc środków finansowych na ratowanie wymierających zawodów, na zdecydowane finansowanie powrotu pasterstwa i hodowli bydła, bo terenów ciągle jest dosyć a i chętni będą: Juhas musi też być uznany za zawód!

- Zarząd Województwa musi być koordynatorem imprez regionalnych, musi promować i patronować wszelkim przedsięwzięciom regionalnym, wspierać stowarzyszenia i lokalne grupy działania zdecydowanie większymi środkami finansowymi, szczególnie takie projekty, które dają miejsca pracy czy możliwość uzyskania godziwych dochodów ich autorom.

- Region 5 powiatów musi być wspólnotą Małych Ojczyzn. Możliwość uzyskania dużych efektów jest we współpracy, a nie w rywalizacji poszczególnych gmin i powiatów pomiędzy sobą. Sejmik musi to koordynować, nie szczędząc wysiłków dla budowy oddolnie świadomości regionalnej, nie wyłącznie w aspekcie lokalnym, jak to ma miejsce teraz, ale całego regionu Małopolski.

- Mamy tu niesamowite dobra i dary natury, mamy ludzi, chcących aktywnie działać, trzeba inwestować i wspierać budowę i odbudowę lokalnych ośrodków i domów kultury ludowej, sal koncertowych, by mogli nie tylko mieszkańcy uczestniczyć w różnych zajęciach, koncertach, ale również sąsiednie gminy oraz licznie przyjeżdżający na wypoczynek turyści i wczasowicze. W tych obiektach muszą być prowadzone warsztaty regionalne dla miejscowych i dla przyjezdnych, a wsparcie na to musi się znaleźć w samorządzie wojewódzkim.

Szanowni Wyborcy!

21 października 2018 roku są wybory do Sejmiku Wojewódzkiego. Wiem doskonale, że można zrobić więcej, lepiej i sprawiedliwiej podzielić niemałe środki finansowe, jakie ma w dyspozycji Zarząd Województwa. To od Państwa głosów zależy, czy będzie tak jak w obecnym układzie władzy – przede wszystkim dla tych z układu, czy będzie równomiernie dla Wszystkich. Małopolska to nasz wspólny Dom, a nie tylko grupy z pewnego systemu, rządzącego tu od lat. Czas na zmiany i Państwo możecie zrobić te zmiany. I proszę zróbcie je! Macie przecież alternatywę, jest na kogo głosować! W niedzielę, jednym skreśleniem możecie powiedzieć – Dajemy szansę nowym!!!

Tadeusz CHOWANIAK

kandydat do Sejmiku Małopolskiego z Okręgu nr 4, lista nr 8, miejsce na liście nr 2

Proszę oddaj na mnie głos! Przyrzekam – nie zawiodę!


MATERIAŁ WYBORCZY SFINANSOWANY PRZEZ KWW KUKIZ’15