Z OSTATNIEJ CHWILI
Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie 2025 / Jadwiga i Kinga wydrążą tunele kolejowe / Emocje na spotkaniu z Karolem Nawrockim w Suchej Beskidzkiej - zobacz film / Na podwójnym gazie wiózł odpady. Szybka reakcja świadka / MaratonMTB Stryszawa 2025 / Sucha Beskidzka - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektronicznych
Dodano dnia 27.02.2025, 17:38
Renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do świadczeń.

Od 1 marca będą nowe, wyższe kwoty graniczne przychodów. Limity w dorabianiu nie dotyczą emerytek, które skończyły 60 i emerytów, którzy ukończyli 65 lat.


Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci (którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego) i renciści.

 

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Bez limitu mogą również zarabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy też rent rodzinnych, które przysługują po uprawnionych do tych świadczeń.

 

Jeżeli ktoś pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

 

Ile można dorobić do emerytury i renty

ZUS zmniejszy emeryturę lub rentę, gdy przychód przekracza 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 marca 2025 r. kwota ta wyniesie 5 934,10 złotych i jest większa o 220,90 zł w porównaniu do poprzednich miesięcy. Miesięczne zarobki nieprzekraczające tej kwoty nie wpłyną na wysokość wypłacanego świadczenia. Jeśli przychód jest wyższy, ale nie przekracza 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone.

 

Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co od marca będzie równe 11 020,40 złotych. Wartość ta wzrasta o 410,20 zł. Jeśli pracujący wcześniejszy emeryt lub rencista przekroczy tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia za dany miesiąc.


Źródło: ZUS

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image