Małopolski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek podpisał porozumienie o wzajemnej współpracy z Dyrektorem Uniwersyteckiej Polikliniki Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – prof. dr hab. wet. Zbigniewem Arentem.
Dzięki temu partnerstwu psy, wykorzystywane w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych w różnych zakątkach świata, otrzymają kompleksową pomoc weterynaryjną, w tym leczenie, diagnostykę oraz rehabilitację.
Porozumienie otwiera również nowe możliwości dla rozwoju nauk weterynaryjnych. Studenci i naukowcy Uniwersytetu Rolniczego zyskają dostęp do badań nad zdrowiem i kondycją psów ratowniczych, co przyczyni się do pogłębiania wiedzy w zakresie medycyny weterynaryjnej
i kynologii. Współpraca obejmuje także działania edukacyjne, w tym wykłady dla przewodników psów ratowniczych oraz możliwość uczestnictwa w zajęciach akademickich.
Uniwersytecka Poliklinika Weterynaryjna przyjmuje pacjentów od 1 lipca 2024 roku. Od początku lipca w Poliklinice udzielono ponad 7 tysięcy konsultacji weterynaryjnych z czego ponad tysiąc odbyło się w nocy i w święta. W Poliklinice zatrudnionych jest 12 lekarzy weterynarii oraz 4 techników weterynarii. Ponadto lekarze zatrudnieni na etatach naukowych i dydaktycznych oraz lekarze weterynarii, którzy współpracują z Polikliniką udzielają specjalistycznych konsultacji weterynaryjnych. Odbywają się wizyty weterynaryjne dotyczące chorób wewnętrznych, zakaźnych, pasożytniczych oraz chirurgii, w tym m.in. neurologii, kardiologii, nefrologii, okulistyki, ortopedii, anestezjologii, onkologii, diagnostyki obrazowej, dietetyki, a także behawiorystki.
Źródło: Uniwersytecka Poliklinika Weterynaryjna Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie/KW PSP w Krakowie/Remiza.pl
Foto: Komenda Powiatowa PSP w Sępólnie Krajeńskim