Z OSTATNIEJ CHWILI
Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa! / Edukacja zawodowa na pierwszym miejscu / Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmian
Dodano dnia 02.05.2016, 07:17
Początek maja historycznie
Początek maja w sposób szczególny kojarzy nam się ze sprawami narodowo-patriotycznymi. Przyjrzyjmy się bliżej rysom historycznym pierwszych trzech dni tego miesiąca.
1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularniej znany jako Święto Pracy – święto powstałe na pamiątkę strajku robotników w Chicago w 1886r., który został brutalnie stłumiony przez policję. Pierwsze obchody Święta Pracy datuje się na rok 1890 a pierwsze miejsca, w których od tego dnia świętowano to m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Belgia oraz Francja. Polskie obchody tego święta rozpoczęły się głównie na terenie zaboru rosyjskiego a strajki i pochody organizowane były przez II Proletariat i Związek Robotników Polskich. Dziś dzień 1 maja jest dniem wolnym od pracy. Oprócz państwowego charakteru, dzień ten ma także swój katolicki oddźwięk. Jest to Święto Józefa Rzemieślnika, które proklamował Pius XII od 1955r. W tym dniu Kościół katolicki pragnie zwrócić szczególną uwagę na pracę ludzką w takich aspektach, jak wartości chrześcijańskie, społeczne, ogólnoludzkie oraz narodowe. Również od 1 maja 2004r. Polska jest w Unii Europejskiej.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – dzień ten jako święto obchodzony jest od 2004r. Organizowane są liczne akcje patriotyczne, wywiesza się flagi na domach, samochodach, budynkach użyteczności publicznej itp. 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonym od roku 2002. Jest to dowód uznania i wdzięczności za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszystkim tym, którzy będąc poza granicami naszego kraju przyczynili się do walki o wolność i wspierali Polskę w najtrudniejszych dla niej momentach.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja – jeden z ważniejszych dni w historii naszego kraju. Tego dnia obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja z 1791r., będącej pierwszą konstytucją w Europie a drugą na świecie. 3 maja jako święto narodowe na stałe zagościło w polskim kalendarzu od 1990 roku. Dziś z okazji obchodów trzeciomajowych organizowane są m.in. przemarsze do miejsc pamięci i składanie kwiatów, najczęściej w biało-czerwonych barwach.

UD
foto: Paweł Woźniak
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image