Z uczestnikami zmagań konkursowych spotkał się II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który odczytał list skierowany do nich przez premiera Mateusza Morawieckiego. Obecni byli także: sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Edward Siarka, senator Andrzej Pająk.
– To właśnie strażaków łączy poczucie szczególnej odpowiedzialności za tych, którzy znajdują się w potrzebie. Chęć niesienia bezinteresownej pomocy ludziom w sytuacjach nawet skrajnego zagrożenia i gotowość do poświęcenia to cechy, które wyróżniają ich spośród wielu innych zawodów. Druhny i Druhowie, ryzykujecie życie i zdrowie, zawsze pozostajecie na posterunku. Jednocześnie wciąż szkolicie się i rozwijacie, by profesjonalnie wypełniać służbę. Dziś chcę więc Wam podziękować nie tylko za wypełnianie tej szlachetnej misji, ale też za pasję, która Wam towarzyszy – napisał premier Mateusz Morawiecki.
W zawodach przeprowadzanych na Stadionie Miejskim Klubu Sportowego w Kalwarii Zebrzydowskiej rywalizowały najlepsze Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – drużyny dziewcząt i chłopców ze wszystkich województw oraz zwycięzcy poprzednich zawodów szczebla krajowego (trzy pierwsze miejsca). Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych zostały poprzedzone dwudniowymi Ogólnopolskim Zawodami Sportowo-Pożarniczymi Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – były to eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Strażackiej CTIF MDP w 2024 roku, które odbywają się co 2 lata.
– Szanowni Państwo, dziękuję organizatorom za trud przygotowania tej edycji zmagań najlepszych strażaków z całego kraju, a także zakończonych wczoraj Ogólnopolskich Zawodów Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zespołom strażackim życzę najlepszej formy i determinacji w wykonywaniu trudnych zadań oraz pięknego współzawodnictwa. A zgromadzonym widzom – wspaniałego widowiska i niezapomnianych wrażeń – napisał w dalszej części listu premier Mateusz Morawiecki.
Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych są zwieńczeniem czteroletniego cyklu, w którym udział bierze ponad 100 tysięcy członków OSP. Zawody są kluczowym elementem przygotowania i weryfikacji gotowości jednostek OSP do udziału w działaniach ratowniczych. To największe i najważniejsze zawody realizowane w środowisku Ochotniczych Straży Pożarnych w kraju. Zawody sportowo-pożarnicze są stałym elementem wyszkolenia zarówno dorosłych członków OSP, jak i członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych realizowane są z dofinansowaniem MSWiA.
Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w Małopolsce
Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Kalwarii Zebrzydowskiej poprzedzone były VIII Wojewódzkimi Młodzieżowymi Zawodami Sportowo-Pożarniczymi województwa małopolskiego. 19 drużyn dziewczęcych i 20 chłopięcych rywalizowało 18 czerwca o tytuł najlepszej MDP w Małopolsce oraz o możliwość udziału w Ogólnopolskich Zawodach.
Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jest w Małopolsce 880, a służy w nich 9 677 chłopców i 7 117 dziewcząt.
Małopolska drużyna strażaków OSP biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych to znacznie ponad 40 tys. osób. Łącznie wszystkich druhów – także tych, którzy już nie uczestniczą w akcjach – mamy prawie 80 tys.
Więcej informacji o Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Sportów-Pożarniczych w Małopolsce: https://www.gov.pl/web/kwpsp-krakow/viii-wojewodzkie-mlodziezowe-zawody-sportowo---pozarnicze-woj-malopolskiego
Centrum rekreacyjno-sportowe „Kalwarianka” w nowej odsłonie dzięki rządowemu dofinansowaniu
Właśnie dzięki takim zawodom widać potencjał obiektu, na którym one się odbywają. Centrum rekreacyjno-sportowe „Kalwarianka” oddano do użytku w sierpniu 2022 roku. Zakres remontu był spory. Objął boisko, ale także bieżnię lekkoatletyczną, pawilon sportowo-turystyczny, korty tenisowe oraz wypożyczalnię rowerów i ścieżkę spacerową.
– Tę gruntowną modernizację stadion przeszedł dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie – ze specjalnej edycji programu skierowanej dla gmin górskich – z rządowych środków zostało przekazane ok. 2,5 mln zł. Gmina otrzymała też wsparcie na poziomie ok. 800 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa z przeznaczeniem na przebudowę rekreacyjnego kortu tenisowego – przypomina wicewojewoda Mateusz Małodziński.
Info/foto: Biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.