Dodano dnia 12.10.2017, 13:35
Kalendarz 2018 „Babiogórskie ssaki”
Miłośnicy przyrody będą zachwyceni najnowszym kalendarzem na rok 2018, który powstał we współpracy z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Jest to wyjątkowa publikacja, której motywem przewodnim są babiogórskie ssaki.
Lubię to
Babia Góra oraz otaczająca ją przestrzeń jest domem i schronieniem dla wielu zwierząt. Sam Babiogórski Park Narodowy został utworzony po wielu latach starań, dopiero 63 lata temu. Szczególną sympatią darzymy mieszkające tutaj ssaki, które często obecne są w naszej kulturze i tradycji. Kalendarz SGB na rok 2018 wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym, jest kontynuacją cyklu przyrodniczego, który rozpoczęto kilka lat temu. Ssaki towarzyszą nam od zawsze, najpierw jako żywiciele rodziny i pomoc w gospodarstwie oraz stróże naszego dorobku. Dzisiaj częściej są traktowane przez człowieka jak członkowie rodziny, pupile, do których mamy wyjątkowy sentyment. Kalendarz ukazuje bogactwo i różnorodność mieszkańców BgPN oraz sposób ich kategoryzacji i rozróżniania.
Redaktorem naczelnym wydanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy kalendarza jest Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotował Maciej Hojda, a barwne zdjęcia uzupełniające kolejne karty kalendarza to dzieło fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, ale przede wszystkim miłośników babiogórskiej przyrody. Przygotowaniem i opracowaniem tekstów zajął się Tomasz Pasierbek – dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego, jak również biolog z wykształcenia. Pierwsza z nich zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane, jak również mniej popularne gatunki zwierząt, uzupełnione krótkimi opisami, w których omówiono ich budowę i cechy charakterystyczne. Pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.
Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, pisanych barwnym i przystępnym językiem, które z pewnością zainteresują nie jednego miłośnika fauny w naszym regionie, pragnącego zgłębić swoją wiedzę.
Dodaj komentarz