Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej (na Półkuli Północnej) oraz równonocy jesiennej (na Półkuli Południowej). Na całej planecie dzień ten trwa tyle samo, co noc. W tym roku Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia. Warto więc przypomnieć ideę powstania tego święta.
Główną ideą obchodów Dni Ziemi jest zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia, na jakie narażamy siebie i naszą planetę. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie ryzyko niesie ze sobą tak szybki rozwój cywilizacji i naruszanie pierwotnej równowagi między człowiekiem a środowiskiem.
Jednym z popularnych punktów obchodów Dni Ziemi są akcje sprzątania świata. Przeprowadzane są one zarówno w szkołach, jak i gminach. Akcje takie angażują spore tłumy, chcące przyczynić się do poprawienia czystości na naszej planecie. Oprócz sprzątania, w szkołach odbywają się apele, podczas których przybliżana jest idea powstania tego święta. Organizowane są również konkursy na kreatywne wykorzystywanie surowców wtórnych czy też z wiedzy w różnych dziedzinach, dotyczących naszej planety, jej ochrony oraz znajomości przyrody i zagrożeń, jakie czyhają na każdym kroku i jak można z nimi walczyć.
Popularne są również „Tygodnie Ekologiczne”. Są one organizowane głównie w szkołach i przedszkolach. Tutaj ważną rolę odgrywają kolory, symbolizujące kolejno:
-kolor niebieski – Dzień Ekologa,
-kolor zielony – Dzień Natury,
-kolor brązowy – Dzień Ziemi,
-kolor pomarańczowy – Dzień Zdrowia,
-kolor żółty – Dzień Słońca
Warto wspomnieć również o akcji „Godzina dla Ziemi”, która przeprowadzana jest w ostatnią sobotę marca. Gasną wówczas światła w większości większych czy też mniejszych biur, urzędów czy prywatnych domów. Na jedną godzinę wyłącza się światła i wszelkie urządzenia elektryczne.
Dzień Ziemi to jeden z nielicznych dni w roku, podczas którego w szczególny sposób przypominamy sobie o tym, że życie na Ziemi jest zagrożone. Musimy zacząć robić coś w tej sprawie, bo może i dziś nie jest tak bardzo źle… Ale co będzie za 10, 20, 50 lat?
U.D.