Z OSTATNIEJ CHWILI
Sucha Beskidzka - Wjechał w ogrodzenie i uderzył w dom / Kolory udaru malowane pędzlem - wernisaż wystawy Szczepana Kachnica / IMGW ostrzega! Silny wiatr, przymrozki, opady śniegu i oblodzenie / Białka - Pożar poddasza budynku mieszkalnego / Mentzen z wąsem, Trzaskowski - Do Berlina. Zniszczone banery wyborcze / Babia Góra - Akcja ratunkowa GOPR / Małopolscy policjanci szkolą ratowników medycznych / Uwaga! Będzie wiało! / Rekrutacja uzupełniająca do Przedszkola Sióstr Serafitek w Makowie Podhalańskim / Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa!
Dodano dnia 24.09.2024, 13:09
Drogowy „spis powszechny”.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Kraków w czerwcu głosiła przetarg na przeprowadzenie pomiarów ruchu, których celem jest sprawdzenie, ile samochodów porusza się po drogach krajowych, ekspresowych i autostradach w naszym województwie. To przedsięwzięcie to tzw. Generalny Pomiar Ruchu (GPR), który jest wykonywany cyklicznie, co pięć lat. Dostarcza on wielu informacji o rodzaju pojazdów korzystających z dróg, kierunkach ich podróży oraz zmianach, jakie zachodzą na polskich drogach.


Badanie zostanie przeprowadzone w 2025 roku, a już rok później minie równo wiek od wykonania pierwszego pomiaru ruchu samochodowego w Polsce. Pomiary w roku 1926 na drogach państwowych o twardej nawierzchni rozpoczęły się na początku stycznia (2, 3 i 4 stycznia), następnie kontynuowano je co 26 dni, do końca roku. Pomiary wykonywali dróżnicy lub nadzorcy mostów. W specjalnie zaprojektowanych w tym celu książeczkach ręcznie zaznaczali, ile pojazdów i jakiego rodzaju przejeżdżało przez dany punkt. 

Pierwszy pomiar, tak jak i współczesne, zwracał uwagę na rodzaje pojazdów poruszających się po drogach. Wyróżniano dwie podstawowe kategorie – konne i mechaniczne. Zwierzęta zdecydowanie dominowały na małopolskich drogach, samochody można było zaobserwować w praktyce jedynie w Krakowie, na zakopiance i w okolicy Krynicy-Zdroju. 

Pierwszy powojenny pomiar ruchu przeprowadzono w 1954 roku. Ruch pojazdów koncentrował się wówczas wokół największych miast – Krakowa i Tarnowa, a także w zachodniej Małopolsce. Na południu Małopolski większą liczbę przejazdów notowano w okolicy Nowego Targu i Gorlic. Od 1965 roku badanie prowadzone jest w regularnych, 5-letnich odstępach. Za standaryzację pomiarów odpowiada Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych.  

Dzisiaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że firma EWIMAP przeprowadzi Generalny Pomiar Ruchu (GPR) na odcinkach dróg krajowych w Małopolsce. Zadanie obejmuje analizę natężenia ruchu na odcinkach pomiarowych zarządzanych przez GDDKiA.

Pomiary ruchu na drogach krajowych zostały podzielone na trzy części. Każda część obejmuje obszar nadzorowany przez rejony Oddziału GDDKiA w woj. małopolskim: 

  •      - część 1 - Rejon Kraków, 
  •      - część 2 - Rejony Tarnów i Nowy Sącz, 
  •      - część 3 - Rejony Wadowice i Nowy Targ. 

Pomiar ruchu w powiecie suskim zostanie przeprowdzony  na odcinkach: 

- LUBIEŃ (DW968) - SKOMIELNA BIAŁA /UL. ZAKOPIAŃSKA (DK28)

- ZEMBRZYCE (DW956) - SUCHA BESK. /UL. PIŁSUDSKIEGO (DW946)

- SUCHA BESK. /UL. PIŁSUDSKIEGO (DW946)/ - BIAŁKA (DW957)

- BIAŁKA (DW957) - SKOMIELNA BIAŁA (S7)


Dokładny zakres odcinków pomiarowych znajduje się tutaj: Z2_OPZ_Ogranizacyjny_wykaz_odcinkow_pomiarowych.pdf


W przetargu udział wzięło pięciu oferentów, z czego trzech musieliśmy odrzucić na etapie badania i oceny ofert. Oprócz ceny – która stanowiła główne kryterium w tym postępowaniu – zainteresowani wraz z ofertą musieli złożyć próbki nagrań wideo zarejestrowanych przy drodze. Nagrania miały spełniać określone wymagania dotyczące jakości obrazu i rejestrować ruch drogowy w różnych porach i warunkach oświetlenia - przekazały władze GDDKiA.

Poniżej zestawienie wszystkich firm, które złożyły oferty wyceniając realizację poszczególnych części zamówienia na:    
 
 

Zakończenie pomiarów w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu dla Małopolski zakończy się latem 2026 r.

Źródło: GDDKiA
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image