Kolarstwo w Polsce z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Nie brakuje różnego rodzaju rajdów rowerowych i wyścigów kolarskich. Na rowery wsiadają osoby w każdym wieku. W związku z tym często pojawiają się problemy związane z kodeksem ruchu drogowego. Jednym z nich jest pytanie – czy rowerzyści mogą jechać koło siebie? Jeśli tak to kiedy?
Poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na drogach mają poprawić odpowiednie akty prawne. W 2011 roku uchwalono przepis, który umożliwił cyklistom jazdę parami. W głównym założeniu został on skierowany do trenujących w ten sposób sportowców. Szybko jednak stał się on udogodnieniem dla wszystkich rowerzystów. Jak to jednak często bywa, nie został on dostatecznie sprecyzowany.
Prawo o Ruchu Drogowym:
„Art. 33.
3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.”
Brak sprecyzowania zwrotu „utrudnia poruszanie się innym uczestnikom ruchu” powoduje, że policjanci mogą nałożyć na nas mandat, nawet gdy nie popełniliśmy naszym zdaniem wykroczenia. W przypadku, gdy czujemy się niewinni nie musimy przyjmować mandatu. Sprawa trafi do sądu, jednakże w takim wypadku często rozstrzyga on proces na korzyść cyklisty.
Wedle niejasnych przepisów domyślać się można, że rowerzyści mogą jeździć w taki sposób na drogach, gdzie samochód jest w stanie bez hamowania wyminąć dwóch cyklistów.
WAŻNE! Pamiętać należy, że jeździć parami nie wolno na ruchliwych drogach oraz w mieście.
A.M.