W Małopolsce takich punktów jest 50, nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do dowolnego z nich. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, w uzasadnionych medycznie przypadkach – także w domu pacjenta.
Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ w zakładce Pomoc w stanach nagłych.
SOR – tu ratuje się życie
W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ w zakładce Pomoc w stanach nagłych.
Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300.
EKUZ można odebrać m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu czy Suchej Beskidzkiej. Karta jest bezpłatna, indywidualna dla każdej osoby – także dzieci i młodzieży.
Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultacji Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod nr. tel. 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie, niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konsultanci podpowiedzą, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy jak skontaktować się z najbliższym szpitalem.