Z OSTATNIEJ CHWILI
Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmiany / Policyjny pościg za mieszókańcem powiatu suskiego / Mammobus zaparkował już w Suchej Beskidzkiej / Jordanów: Złamał zakaz sądowy. Został rozpoznany przez dzielnicowego / Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie 2025 / Jadwiga i Kinga wydrążą tunele kolejowe / Emocje na spotkaniu z Karolem Nawrockim w Suchej Beskidzkiej - zobacz film
Dodano dnia 25.11.2024, 14:36
25 listopada - Dzień Kolejarza.
Dzień Kolejarza lub Święto Kolejarza to polskie święto obchodzone corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei 25 listopada. Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W tym dniu wspomina się długą historię kolei, to także okazja do przypomnienia jak wygląda  nowoczesny i historyczny tabor.

Dzień Kolejarza ma długą historię i nie zawsze wypadał w listopadzie. W 1935 roku Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono 29 września, z kolei w 1937 roku Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono 26 września. Święto nie miało charakteru centralnego, choć w obchodach często uczestniczyli ministrowie komunikacji. W Polskim Radiu odbywał się przekaz na żywo z uroczystości, w Kościele Katolickim odbywały się nabożeństwa.

Po II Wojnie Światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono także we wrześniu - na drugą niedzielę września. Obchodom nadano charakter centralny. Święto zostało wprowadzone na wniosek przedstawiciela tarnogórskich kolejarzy, maszynistę Pawła Kocota. W okresie przemian społeczno-gospodarczych zmniejszono rangę święta i zaniechano obchodów w dacie wrześniowej.

21 lipca 1981 roku NSZZ Solidarność Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, „że począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”. Pierwsze główne uroczystości w dacie 25 listopada odbyły się w Lublinie. Zbiegły się z odsłonięciem i poświęceniem przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka Krzyża-Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin.

Patronką kolejarzy jest św. Katarzyna Aleksandryjska. Warto zatrzymać się na chwilę nad samym patronatem św. Katarzyny nad branżą kolejarską w Polsce. Jak wynika z wielu opracowań to, że polscy kolejarze wybrali na patronkę św. Katarzynę wynika z jej męczeńskiego żywota. Miała zostać poddana karze łamania kołem. Jednak kiedy przystąpiono do egzekucji koło się rozpadło. Tak jak świętej udało się uniknąć kaźni podczas tortur zadawanych tym narzędziem, tak pracownicy transportu szynowego pragnęli aby patronka chroniła ich od śmierci pod kołami wagonów. Ponadto jeden z atrybutów patronki – zębate koło, kojarzy się wprost z kołami pociągów.

Źródło: Wikipedia/Muzeum Kolejnictwa


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image