Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.
NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!
Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Weź się w garść!”
„Inni mają gorzej!”
„Nie przesadzaj!”
„Wyjdź do ludzi!”
„Znajdź sobie zajęcie!”
„Nie rób mi tego!”
„Uśmiechnij się!”
„Życie nie jest bajką!”
Depresja to nie tylko zmiany nastroju. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Poniżej podajemy kilka przydatnych numerów:
116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych (cały tydzień w godzinach 14:00-22:00)
116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (cały tydzień w godzinach 12:00-02:00)
800 70 22 22 – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (bezpłatny, czynny całą dobę)
22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych (poniedziałki, środy, czwartki w godzinach 17:00-20:00)
800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich (od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-20:00)
800 120 002 – bezpłatny ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia” (czynny całą dobę)
Źródło: Wikipedia/NFZ/Ministerstwo Zdrowia