Wczoraj (26 kwietnia) podczas konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego” w sali konferencyjnej im. Jacka Kuronia Sejmu RP uroczyście ogłoszono wyniki „Rankingu Zrównoważonego Rozwoju 2021”, opracowanego przez Politechnikę Warszawską przy współpracy z Sejmową Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska". Kolejny rok z rzędu w czołówce samorządów w Polsce sklasyfikowana została Sucha Beskidzka, zajmując drugie miejsce, co jest najlepszym wynikiem w historii!
Ranking obejmuje wszystkie polskie miasta i gminy, łącznie 2479 jednostek samorządu terytorialnego, a materiałem źródłowym oceny są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego z tzw. Banku Danych Lokalnych, uwzględniające 15 wskaźników z trzech zasadniczych obszarów rozwoju jednostek samorządowych: gospodarczego, społecznego oraz ochrony środowiska.
Klasyfikacja odbywa się więc bez żadnego udziału samorządów i jest prowadzona oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich, a wyniki odzwierciedlają w sposób wiarygodny i przekrojowy rozwój gmin i wskazują liderów. Przy opracowywaniu zestawienia, które powstało pod kierunkiem pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka były brane pod uwagę m.in. takie wskaźniki jak: wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, procentowa wysokość dochodów własnych w budżecie gminy, liczba miejsc pracy na 1000 mieszkańców, wydatki na transport i łączność per capita, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców, Ponadto analizie poddawane są m.in. napływ i odpływ ludności, procent ludności objętej usługami wodociągowymi, kanalizacyjnymi oraz oczyszczalni ścieków. Zestawienie jest prezentacją dynamiki rozwoju miast i gmin w Polsce oraz analizą głównych czynników, które mają na to największy wpływ.
Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zaplanowana na jesień ubiegłego roku konferencja, podczas której corocznie ogłaszane były wyniki rankingu i wręczano polskim samorządom wykazującym się największymi osiągnięciami w rozwoju zrównoważonym pamiątkowe dyplomy, nie mogła zostać wówczas zorganizowana. Nie udało się jej także przeprowadzić w lutym br. z uwagi na wystąpienie wariantu omikron. Wczoraj nic już nie stanęło na przeszkodzie i przedstawiciele najwyżej sklasyfikowanych samorządów odebrali pamiątkowe dyplomy będące dowodem zajęcia w rankingu wysokich miejsc. Sucha Beskidzka dzięki bardzo wysokim wskaźnikom we wszystkich obszarach zajęła drugie miejsce w kategorii gmin miejskich (z wyłączeniem miast na prawach powiatu). Wyróżnienie odebrał Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.
Warto podkreślić, że spośród wszystkich małopolskich gmin w poszczególnych kategoriach, żadna nie osiągnęła lepszego wyniku od Suchej Beskidzkiej.
Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego
10 czołowych samorządów w kategorii gmin miejskich:
1. Karpacz
2. Sucha Beskidzka3. Wysokie Mazowieckie
4. Złotów
5. Łeba
6. Podkowa Leśna
7. Limanowa
8. Szczawno-Zdrój
9. Mielec
10. Płońsk
źródło: UM Sucha Beskidzka