Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jakie opakowania z tworzyw sztucznych można ponownie przetworzyć?

Współczesna gospodarka produkuje rocznie 300 mln ton tworzyw sztucznych zwanych polimerami lub powszechnie plastikiem. Bardzo dużo plastiku i folii sztywnych przeznacza się na pudełka, tuby i blistry – czyli do pakowania produktów. Sprawdźmy, jakie opakowania z tworzyw sztucznych są najpowszechniej stosowane w życiu codziennym i jak można je poddawać powtórnemu przetworzeniu?

Ponad 40% plastikowych przedmiotów stanowią produkty jednorazowego użytku, jak np. opakowania z tworzyw sztucznych na produkty spożywcze. Bardzo szybko trafiają na śmietnik. Naturalny rozpad plastikowych opakowań może trwać nawet kilkaset lat, jak ma się to choćby z butelkami po napojach. Ppotrzebne są oraz lepiej przemyślane działania, które będą wspierać znaczne recykling, czyli ponowne odzyskiwanie surowców zużytych do produkcji utylizowanych przedmiotów. Widzimy oraz silniejszy trend produkcji opakowań z tworzyw sztucznych z odzysku.

Opakowania z folii sztywnych - PET, PWC – czy to można przetwarzać?

Aby recykling był możliwy, ważna jest odpowiednia segregacja składowanego plastiku ze względu na jego rodzaj i wdrożenie odpowiedniego procesu recyklingu. Zacznijmy od politereftalanu etylenu, czyli PET – tworzywa sztucznego z którego produkuje się plastikowe butelki, pudełka, tacki, tuby czy naczynia jednorazowe. Przed ponownym wykorzystaniem mielone są na drobny granulat, który może posłużyć znowu do produkcji nowych butelek. Choć nie tylko. Plastikowe butelki mogą zmienić się także we włókno poliestrowe, które wymieszane z włóknami bawełny umożliwia produkcję dżinsowych spodni, kurtek, polarów, koszulek i torebek.

Zamienianie plastikowych butelek w granulat i produkcja nowych przedmiotów to chęć uniknięcia kłopotów związanych ze składowaniem opakowań z plastiku, które rozkładają się przez setki lat. Jednak możliwości techniczne pozwalają na przetwarzanie PET około dziesięciu razy, co jedynie oddala w czasie problem, gdy plastik będzie nadawał się już jedynie do składowania. Stąd prace producentów opakowań z plastiku nad technologiami, które pozwolą rozwiązać problem opakowań całkowicie. Do takich poszukujących należy m.in. koncern Danone, który wspólnie z Loop Industries pracują nad recyklingiem chemicznym, którego celem jest przetwarzanie PET bez żadnych ograniczeń. Ważnym i wciąż rozwijanym konceptem jest BIO-PET, czyli wytwarzanie opakowań z folii sztywnej PET, której wszystkie warstwy pochodzą z surowca z odzysku. Jednym z liderów produkcji opakowań z BIO-PET jest zakład Uni-Pak z Bolesławca - https://uni-pak.pl



Biodegradacja tworzyw sztucznych

Naukowcy usilnie próbują także znaleźć rozwiązania, które przyśpieszą proces biodegradacji tworzyw sztucznych. W roku 2016 ogłoszono wyniki sensacyjnych badań, donoszących o bakterii Ideonella sakaiensis, która jest zdolna do biologiczną degradacji poli(tereftalanu etylenu), który wspomaga wzrost tego drobnoustroju. Wcześniej znanymi organizmami posiadającymi takie możliwości były między innymi grzyby Fusarium solani oraz bakterie Pseudomonas mendocina.

Kolejnym polimerem wykorzystywanym w produkcji opakowań z plastiku jest polietylen HDPE. Powstają z niego nie tylko butelki plastikowe, ale także nakrętki i folia do pakowania żywności. Podobnie jak w przypadku PET, HDPE przed ponownym wykorzystaniem mielony jest na granulat. Ta sama obróbka polegająca na przemiale dotyczy kolejnych polimerów wykorzystywanych w produkcji otaczających nas przedmiotów. Jest to polietylen niskiej gęstości (LDPE) z którego produkowana jest folia oraz polipropylen (PP), używany niemal w każdej gałęzi przemysłu, ze względu na niską szkodliwość dla człowieka. Jako termoplast, łatwo poddaje się recyklingowi i ze względu na niską temperaturę topnienia bez problemu udaje się go przetworzyć w nowe towary rynkowe po przemianie w drobny granulat.

Opakowania plastikowe są wokół nas. Warto pamiętać, że choć plastik i jego nadmiar może być kłopotliwy to jest także wygodnym i poręcznym sposobem na przechowywanie żywności , skutecznie chroniącym go przed zepsuciem. Warto zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach plastikowych, które pomogą nam zachować zdrowie i cieszyć się z wygody, jaką dają opakowania plastikowe. Do przechowywania posiłków warto używać opakowań oznaczonych cyfrą 2 (HDPE) i 5 (PP). To jedne z najbezpieczniejszych dla człowieka polimerów. Pozostałe opakowania warto poddać recyklingowi po wykorzystaniu.

Dla coraz lepszego recyklingu ważna jest coraz dokładniejsza segregacja opakowań z plastiku – jej brak przy rozmaitości używanych surowców negatywnie wpływa na koszt i jakość ponownie uzyskanego produktu (downcykling). Producenci opakowań plastikowych zachęcani są do certyfikacji swoich towarów pod kątem norm określających m.in. minimalną zawartość materiałów pochodzących z recyklingu. W połączeniu z niższym podatkiem VAT na przetworzone plastikowe produkty działania takie budują zaufanie klientów do tego typu towarów i zachęcają do ich zakupu.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jakie-opakowania-z-tworzyw-sztucznych-mozna-ponownie-przetworzyc/jhn