Przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwała antysmogowa ma na celu doprowadzenie do poprawy jakości powietrza w całym województwie. Przyjęto w niej, że od 1 stycznia 2027 roku dopuszczalne będzie użytkowane jedynie pieców węglowych 5 klasy. Do końca 2026 roku dozwolone jest eksploatowanie kotłów 3 i 4 klasy, a jeszcze tylko przez rok wolno zgodnie z prawem ogrzewać budynki bezklasowymi lub 1 i 2 klasy. Od 1 stycznia 2023 roku zabronione będzie nie tylko używanie wyżej wspomnianych pieców węglowych, ale również kominków, pieców kuchennych i kaflowych niespełniających wymagań ekoprojektu lub posiadających sprawność cieplną poniżej 80%.
Osoby posiadające przestarzałe miejscowe ogrzewacze, czyli między innymi kominki i piece kuchenne, jeśli nie chcą się ich pozbywać, są zobowiązane do wyposażenia ich w elektrofiltry. W przypadku kotłów węglowych bezklasowych lub 1 i 2 klasy konieczna jest ich wymiana! Stary kocioł można zastąpić ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, pompą ciepła, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel, pelet, czy zagazowujący drewno, ale wyłącznie spełniający wymogi ekoprojektu. Tym samym powinny one posiadać podajnik na paliwo, bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (z wyjątkiem pieców zagazowujących drewno), co ma gwarantować, że nie będzie w nich spalany węgiel złej jakości lub co gorsza śmieci. Tymczasem, choć uchwała antysmogowa obowiązuje od 1 lipca 2017 roku, w sprzedaży nadal znajdują się piece zasypowe bez podajnika. Co jest paradoksem, wolno je oferować klientom, a ci zgodnie z prawem mogą je nabywać, ale w Małopolsce nie wolno im ich eksploatować! Urządzenia posiadają przy tym oznaczenia informujące, że spełniają wymagania ekoprojektu, co wprowadza kupujących w błąd. Tymczasem za naruszenie przepisów uchwały antysmogowej grozi mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5 tys. zł. Dlatego apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z aktualnymi przepisami i dokonywanie przemyślanych zakupów.
Przypominamy, że od 1 lipca 2017 montowane urządzenia grzewcze na paliwa stałe muszą być z automatycznym podawaniem paliwa (wyjątkiem są kotły zgazowujące drewno), bez dodatkowego rusztu oraz spełniać wymagania ekoprojektu. Ponadto w posiadanych piecach nie wolno spalać mułów i flotów węglowych (paliw, w których drobnego węgla kamiennego lub brunatnego jest więcej niż 15%). Natomiast drewno przed spaleniem musi być sezonowane przez co najmniej dwa lata, tak aby wilgotności była poniżej 20%.
źródło: UM Sucha Beskidzka