Wyjazdy zagraniczne, nawet w celach urlopowych, szybko obnażają nieznajomość języka obcego. Choć nieumiejętność posługiwania się w danym języku nie musi stanowić przeszkody w miłym spędzeniu urlopu, bywa irytująca i ograniczająca. Bezwzględnie natomiast staje się przeszkodą w pracy polegającej na opiece nad seniorami.
Starsze osoby zmagające się z rozmaitymi schorzeniami, potrzebują móc swobodnie się porozumiewać z opiekunką. Ich stan nierzadko wiąże się z wyrażaniem emocji i potrzeb w konkretny sposób, na pewno zaś w ich języku. Opiekunka osób starszych wybierająca pracę w Niemczech, powinna zatem znać przynajmniej podstawy języka niemieckiego, aby nie powstawały ograniczenia w porozumiewaniu się z pacjentem. Pomocą w nauce może być Centrum Językowe Konik.
Opieka w domu i poza nim
Opieka nad osobą starszą, nierzadko całodobowa, to nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, pielęgnacja, dotrzymanie towarzystwa i rozmowa. Bardzo często rodziny udostępniają swój samochód, aby opiekunka mogła zabrać podopiecznego do lekarza. Do jej zadań może również należeć zrobienie zakupów, umówienie wizyty, odebranie wyników badań, zabieranie starszej osoby na spacer lub do miejsc, w których podopieczny będzie mógł być nieco aktywny fizycznie.
Język obcy jest zatem niezbędny do porozumiewania się zarówno z pacjentem, rodziną, jak i napotkanymi osobami – w sklepie, na spacerze, u lekarza.
Nauka języka obcego – jak zrobić to szybko i efektywnie?
Każda branża, dziedzina i praca mają swoje najbardziej charakterystyczne słownictwo, wyrażenia i zwroty. Podobnie jest w przypadku opieki nad osobami starszymi. Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim powtarzalny sposób wyrażania potrzeb i emocji przez pacjentów, a także słownictwo związane z danym schorzeniem.
Podstawową znajomość języka obcego można nabyć samodzielnie lub korzystając z kursów w szkołach języków obcych. Jeśli zaś chodzi o komunikację z podopiecznymi i specjalistyczne słownictwo, warto postawić na kursy, które organizują firmy zajmujące się koordynowaniem pracy opiekunek osób starszych w Niemczech.
Choć większość ofert pracy dla opiekunek seniorów wiąże się z wymogami znajomości języka obcego, to jednak praca opiekunki w Niemczech bez języka jest możliwa. Między innymi dzięki ofertom opieki na zastępstwo za stałą opiekunkę lub w u seniorów, którzy są w miarę samodzielni i nie oczekują dotrzymywania im towarzystwa.
Umiejętność swobodnej komunikacji to nie tylko ułatwienie dla podopiecznego, ale i mniejszy stres dla opiekunki oraz łatwość zrozumienia potrzeb pacjenta. Warto zatem przed wyjazdem do Niemiec postawić na naukę z fachowcami.
Artykuł Partnera