Gmina Jordanów prowadzi swój program dotacji na zmianę starego kotła na nowy dla właścicieli budynków mieszkalnych, w ramach zadań określonych w Planie GospodarkiNiskoemisyjnej, polegających na zmianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie proekologiczne w ramach ograniczenia niskiej emisji.
Program ten został wprowadzony w 2021 roku i od daty jego obowiązywania – miesiąca czerwca zostało łącznie złożonych 39 deklaracji dot. wymiany starych kotłów na nowe proekologiczne.
Złożone deklaracje dotyczyły wymiany starego kotła na:
- kotły na biomasę – łącznie 22 szt.
- kotły gazowe – łącznie 9 szt.
- pompy ciepła – łącznie 8 szt.
Kilka deklaracji nie zostało zakwalifikowanych do programu ze względu na klasę posiadanego kotła do wymiany - spełniały już wymagania 3 klasy PN-EN 303-53 i w związku z tym nie były kotłami pozaklasowymi.
W związku ze złą jakością powietrza w okresie grzewczym oraz wymaganiami prawnymi (uchwałą antysmogową) zachęcamy właścicieli budynków do niezwłocznej wymiany starego, pozaklasowego kotła, na nowy kocioł spełniający określone warunki (kotły na paliwa stałe muszą spełniać wymogi ekoprojektu i 5 klasy PN-EN 303-53).
Należy dodać, że tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski w pierwszej kolejności wprowadza obowiązek wymiany kotłów pozaklasowych, które można eksploatować do końca 2022 roku. Więcej informacji nt. uchwały antysmogowej dla Małopolski dostępnych jest na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (
https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/malopolska/)
Dotacja z gminnego programu przysługuje jednorazowo właścicielowi budynku mieszkalnego, jednorodzinnego i dotyczy wymiany starego, pozaklasowego źródła ciepła na nowe – kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe, kotły na biomasę spełniające normy wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu oraz spełniające wymogi klasy 5 wg PN-EN 303-5:2012, systemy ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody.
W przypadku zakupu i montażu kotła zgazowującego drewno w którym można spalać suche (o wilgotności poniżej 20 %) szczapy drewna, należy przewidzieć również zakup i montaż zbiornika buforowego o odpowiedniej pojemności, który jest niezbędny do prawidłowej pracy takiego kotła.
Wysokość dotacji uzależniona jest od powierzchni użytkowej budynku/lokalu mieszkalnego wykazywanej w deklaracji na podatek od nieruchomości, która wynosi do:
- 3 500,00 zł – dla budynków lub lokali o powierzchni użytkowej do 70 m 2 ,
- 5 000,00 zł – dla budynków lub lokali o powierzchni użytkowej powyżej 70 m 2 ,
i nie więcej niż 50 % faktycznie poniesionych kosztów zakupu i montażu nowego źródła ciepła.