Decydując się na pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, musicie liczyć się z tym, że niekiedy mogą napotkać was nieprzyjemne sytuacje. Jak to mówią, nie zawsze jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać... Agresja u seniorów to bowiem często występujące zjawisko, którego nie można bagatelizować. Aby jednak skutecznie sobie z nim poradzić, należy najpierw zrozumieć emocje podopiecznego. To ułatwi całą sprawę i z pewnością pozwoli na umocnienie wzajemnej relacji. Nietypowe zachowania osób starszych bardzo często wynikają z trudności w akceptacji aktualnego stanu zdrowia. Bezsilność i długotrwała frustracja sprawiają, że seniorzy nie potrafią, a wręcz nie mogą pogodzić się z przemijającymi latami, a konieczność przebywania pod całodobową opieką staje się dla niech udręką. W tym wypadku należy przede wszystkim wykazać się dużymi pokładami cierpliwości i empatii. Krzyk i złość z pewnością nie pomogą, co więcej – mogą dać rezultat daleki od pożądanego. Jak zatem skutecznie radzić sobie z agresją u podopiecznego?
Opieka nad starszymi to nie lada wyzwanie. Wiąże się nie tylko z koniecznością zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania, a także z nowymi obowiązkami czy ograniczeniami. Niemniej jednak opiekunki osób starszych powinny zwrócić szczególną uwagę na relację z podopiecznym. Dobra komunikacja oparta na wzajemnym zaufaniu to podstawa. Gdy senior poczuje się przy was bezpiecznie i komfortowo, współpraca nabierze zupełnie nowego wymiaru. Sposób mówienia i wyrażania emocji, jakie w was tkwią, ma również niebagatelne znaczenie. Jeżeli podopieczny zacznie wykazywać agresywne zachowania, nie podnoście na niego głosu! Unoszenie się z pewnością nie pomoże... Należy spokojnym tonem zakomunikować, iż takie zachowanie jest nie na miejscu, tym samym nie może być tolerowane. Mówcie spokojnie, lecz zdecydowanie, by rozmowa przyniosła oczekiwany efekt.
Oferty pracy w Niemczech jako opiekunka osób starszych znajdziecie tutaj - https://laxocare.pl/. Agencja LAXO Care od wielu lat pomaga polskim opiekunkom w znalezieniu stabilnego i legalnego zatrudnienia.
Nie od dziś wiadomo, że codzienna dawka aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie i dla kondycji fizycznej, i dla samopoczucia psychicznego. To także doskonały sposób na rozładowanie złych emocji i niepotrzebnego stresu. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego możecie stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki. Co powiecie na... nordic walking lub ćwiczenia relaksacyjne? Nie tylko poprawią kondycję seniora, a także wpłyną pozytywnie na jego ogólne samopoczucie. Każdego dnia próbujcie odmiennych rzeczy i otwórzcie się na nowe możliwości. Wspólny wysiłek zacieśni waszą relację, a senior szybko zauważy, że może na was liczyć. Co więcej, poziom agresji w jego organizmie ulegnie całkowitemu obniżeniu.
Wbrew pozorom agresywne zachowania u osób starszych nie zawsze muszą wynikać z rosnącej frustracji czy braku akceptacji obecnego stanu. Niekiedy mogą one wystąpić na skutek poważnych dolegliwości zdrowotnych. Co w tej sytuacji zrobić? Wówczas konieczna jest ciągła obserwacja podopiecznego. Zwróćcie uwagę, w jakich sytuacjach zwykle dochodzi do przejawów agresji i jak wyglądają ataki. Jeżeli dostrzeżecie niepokojące zachowania u seniora, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci wykonanie podstawowych badań lekarskich i umożliwi podjęcie dalszych kroków. Osoby starsze są bowiem bardzo narażone na występowanie poważnych chorób ze strony układu nerwowego. Nie wolno tego bagatelizować!
Niekontrolowane napady agresji mogą przybrać różnoraki charakter. Pamiętajcie, by słuchać uważnie podopiecznego i otworzyć się na jego potrzeby!
Artykuł Partnera