W naszym kraju doskonale znane są i cenione takie naturalne kiszonki jak kapusta, ogórki czy buraki. Jedzenie barszczu, ogórkowej i bigosu to nasza narodowa tradycja. Jednak to nie koniec możliwości, bo aktualnie zakisić można praktycznie wszystko. Czosnek, kalarepę, rzodkiewkę, marchew, paprykę, a nawet jabłko... gdy robisz to samodzielnie, możesz użyć naprawdę wiele warzyw i owoców. Warto próbować i jeść ich coraz więcej, gdyż to naturalna ochrona zdrowia.
Odporność organizmu bierze się z jelit. To tutaj dobroczynne bakterie wytwarzają kwasy, które pozwalają Ci utrzymywać się w dobrej formie. Jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do zaburzenia równowagi, wtedy czekają Cię kłopoty. Jedzenie kiszonek znacznie zmniejsza ryzyko takiego zachwiania i pomaga organizmowi prawidłowo funkcjonować.
Polska kuchnia doskonale radzi sobie z wykorzystaniem kiszonych produktów. Warzywa przed laty poddawano temu procesowi, aby wydłużyć ich żywotność. Dzięki temu do dziś można przygotowywać smakowite potrawy na ich bazie. Jednak to nie tylko o smak chodzi, bo ilość zdrowia, jakie zawarte jest w kiszonych słoikach, wpływa pozytywnie na cały organizm. Teraz, gdy już wiesz o właściwościach probiotycznych kiszonek, świadomie powinieneś po nie sięgać.
Jak już wspomnieliśmy, regulują one pracę jelit i poprawiają ogólną kondycję organizmu. Jednak to dopiero początek dobroczynnego wpływu kiszonych produktów.
- Kiszonki mają bardzo mało kalorii, dlatego powinny stanowić podstawę diety osób zmagających się z nadwagą. Zawierają też mało cukru, gdyż do procesu kiszenia wykorzystują ten zawarty w warzywach. Błonnik zaś, który się w nich znajduje, reguluje trawienie i zapobiega zaparciom. Wreszcie zakwaszenie organizmu ogranicza chęć sięgnięcia po słodkie. To, a także przyspieszenie trawienia i oczyszczania z toksyn prowadzi do redukcji wagi.
- W każdym produkcie poddanym kiszeniu znajduje się wiele witamin i minerałów. Szczególnie te z grupy B wspomagają organizm. Dzięki nim lepiej przyswajasz żelazo, trawisz tłuszcze, węglowodany i białka, lecz także poprawia się kondycja Twojej skóry i włosów. Witaminy C, A i E polepszają ogólne funkcjonowanie organizmu, tak samo, jak minerały: magnezu, wapnia, fosforu i potasu.
- Jedząc naturalne kiszonki, ograniczasz występowanie pasożytów w organizmie, a to ma bezpośrednie przełożenie na lepszą pracę mózgu i układu nerwowego. Kiszonki pozwalają też zredukować stres, obniżając poziom kortyzolu.
- Produkty poddane procesowi kiszenia mają właściwości zwalczania nowotworów, ponieważ przeciwutleniacze hamują ich rozwój.
Jak już wspomnieliśmy, dania przyrządzane z naturalnych kiszonek cieszą się u nas sporą popularnością. Jednak dla zdrowia lepiej jest spożywać te produkty w formie surowej. Wysoka temperatura znacznie ogranicza ich dobroczynne działanie.
Niezależnie od formy, powinni po nie sięgać wszyscy, choć są pewne ograniczenia. Dotyczą one osób z nadciśnieniem oraz kamicą szczawianowo-wapniową, lecz także te chore na wątrobę i leczące się na słabą krzepliwość krwi.
Artykuł Partnera