Klimatyczny zamkowy park w Suchej Beskidzkiej jest znakomitym miejscem na rodzinne lub romantyczne spacery, a także idealnym miejscem do organizacji imprez plenerowych, tzw. pikników rodzinnych. W sobotnie (21 sierpnia), ciepłe, słoneczne popołudnie i wieczór Centrum Kultury i Filmu oraz Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej wraz partnerami zorganizowali w nim „Dzień z życia Górali Podbabiogórza".
Bogaty program oraz przychylność aury, która przy wydarzeniach plenerowych jest ważnym aspektem sprawiły, że zamkowy park odwiedziło w sobotę wielu mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Dzieci i młodzież na kilka godzin oddały się sztuce regionalnej i rękodzielnictwu. Samodzielnie lub wspierani przez rodziców z zapałem malowali góralskie ptaszki. Pod okiem doświadczonych instruktorów wykonywali również torebki z filcu oraz góralskie aniołki, które powstawały metodą decoupage. Szukający mocnych wrażeń mogli poczuć się niczym alpiniści i spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej ustawionej przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Swoje stoisko z zagadkami i zadaniami logicznymi ustawił także Babiogórski Park Narodowy, który wiedzę o świecie przyrody przekazuje poprzez zabawę. W humorystyczny sposób legendę o powstaniu Babiej Góry opowiedzieli członkowie Bractwa Zbójników spod Babiej Góry, którzy przygotowali interesujące przedstawienie tematyczne. Dodatkową atrakcją rodzinnego pikniku były przejażdżki konne ze stadniną Makowska Góra. Dorośli chętnie odwiedzali kiermasz, na którym twórcy ludowi wystawili prace wykonywane różnymi technikami. O podniebienia gości zadbali Pełna Chata serwująca potrawy z grilla, a wyborną kawę i inne napoje Cofeina Jazz Cafe.
Gdy nad zamkowym parkiem zaczął z wolna zapadać wieczór dzieci i dorośli mogli nauczyć się tańców góralskich pod okiem artystów i instruktorów zespołów regionalnych działających przy Centrum Kultury i Filmu. Bardzo ciekawą prelekcję na temat góralskich i krakowskich strojów regionalnych (nie wolno ich mylić z kostiumami) wygłosił dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzej Peć, któremu w roli modeli i zarazem ekspertów towarzyszyli mu regionalistka i zarazem śpiewaczka Filharmonii Krakowskiej Joanna Skwara i regionalista, folklorysta i akordeonista Andrzej Gugała.
Wieczór zakończyła potańcówka, do której zaprosiła kapela Mała Ziemia Suska, a następnie kapela Sokoły.
źródło: UM Sucha Beskidzka