Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując metodę „na policjanta” próbują wyłudzać pieniądze.
Policja przypomina, że ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze , którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji „poleca” przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają. W takich przypadkach możemy mieć pewność, że dzwoni do nas oszust. Wtedy należy natychmiast skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112.
Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy lub udzielenie pożyczki, należy zawsze:
- nie działać w pośpiechu i odłożyć termin przekazania pieniędzy (najlepiej o kilka dni);
- nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
- w szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY - nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, adresu zamieszkania, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.
- w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.