W sieci można znaleźć mnóstwo memów, które w humorystyczny sposób opisują kobietę przed zbliżającym się okresem: nerwowość, płaczliwość, kłótliwość, wzmożona chęć na podjadanie oraz huśtawki nastrojów - to główne "grzechy" kobiecej natury. A jeśli dodać do tego tę całą świąteczną gorączkę... Nie, nie uprzedzajmy faktów i nie posługujmy się stereotypowym myśleniem. Panowie muszą wiedzieć, że piękna płeć jest w tym czasie szczególnie wrażliwa i wymaga troski oraz zrozumienia, zaś panie muszą się nauczyć, jak skutecznie niwelować ból i dolegliwości związane z miesiączką. Kilka dni przez spodziewanym okresem warto zacząć pić ziołowe napary (na przykład z rumianku i nagietka), włączyć do diety więcej nabiału (wapń ułatwia krzepnięcie krwi, ograniczając ilość skurczów) oraz ograniczyć stres. Nerwowa, napięta atmosfera może przyczynić się do zwiększonego odczuwania bólu, dlatego tak ważny jest spokój.
Wiele kobiet musi się męczyć kilka dni w miesiącu z intensywnym ból brzucha, jaki towarzyszy im podczas każdej miesiączki. Często uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. Nawet najprostsza czynność, taka jak wyjście na zakupy lub posprzątanie pokoju, wydaje się ponad siły. A cóż poradzić wówczas, kiedy lada moment mają przyjść goście lub ma się udać w podróż do najbliższej rodziny? Najsilniejszy ból pojawia się na kilka godzin przed krwawieniem, dlatego warto już wcześniej zażyć dobry środek przeciwbólowy. Ból menstruacyjny jest spowodowany nadmierną produkcją prostaglandynu odpowiedzialnego za skurcze mięśni macicy. To właśnie przez wysoką ilość hormonów kobiety cierpią nie tylko na intensywny ból brzucha, ale również na nudności, wymioty, silne zawroty głowy oraz czasami biegunkę. Więcej o cyklicznych bólach miesiączkowych przeczytasz tutaj: ból menstruacyjny. Skuteczna pomoc w przezwyciężeniu trudności związanych z pierwszymi godzinami okresu nie wymaga pójścia do ginekologa - zamiast tego wystarczy kupić odpowiedni lek przeciwbólowy.
Tak, niemniej należy brać pod uwagę, iż zwykły paracetamol lub ibuprofen nie poradzi sobie z tego typu bólem, bowiem tabletki zawierające ów składniki działają na cały organizm głusząc ból, a nie likwidując jego przyczynę, czyli skurcze macicy. Spośród wszystkich leków przeciwbólowych wyróżnia sie Buscopan zawierający naturalny ekstrakt z rośliny Duboisia o działaniu silnie rozkurczowym. Buscopan nie tłumi bólu, lecz działa bezpośrednio na jego przyczynę, znacznie zmniejszając ilość skurczy mięśni, w tym skurcze jelita cienkiego i grubego, które często towarzyszą bólom menstruacyjnym. Ponadto warto wspomóc się naturalnymi sposobami łagodzenia bólu: masaże podbrzusza przy pomocy olejków aromatycznych, korzystanie z termoforu oraz noszenie luźnych ubrań także przyczynia się do zmniejszenia bólu w trakcie okresu.