Podczas terapii tą metodą należy całkowicie zrezygnować z konsumpcji substancji alkoholowych – nawet najmniejsza dawka alkoholu może być groźna dla zdrowia. Próby tak zwanego przepicia Esperalu prowadzą do pojawienia się licznych niekomfortowych objawów, takich jak:
Powyższe objawy występują w nasilonej formie niemalże natychmiast, w ciągu kilku minut od momentu rozpoczęcia spożywania napojów procentowych. Są one na tyle dokuczliwe, że mogą utrzymywać się nawet kilkanaście godzin, a ich opanowanie jest bardzo trudne.
Esperalem nazywa się wszywkę alkoholową. Ma ona formę tabletki, którą lekarz chirurgii umieszcza pod skórą Pacjenta. Zawiera ona substancję aktywną nazywaną Disulfiramem (stąd inna nazwa leku). Sam zabieg jest mało inwazyjny oraz całkowicie bezbolesny – odbywa się po podaniu znieczulenia miejscowego, a cała procedura medyczna trwa około pół godziny.
Podany lek rozpuszcza się w ciele człowieka, tym samym do krwioobiegu Pacjenta dostaje się substancja czynna Esperalu. Celem podania Disulfiramu jest zaburzenie procesu metabolizowania alkoholu przez wątrobę. W ten sposób blokowane jest wydzielanie enzymu, który odpowiada za rozkład alkoholu w organizmie. Nazywa się on dehydrogenazą aldehydową. W ten sposób Esperal, działając jako swoista blokada, wywołuje wystąpienie szeregu nieprzyjemnych objawów, które w swojej formie przypominają bardzo silne objawy zatrucia alkoholowego, popularnie nazywanego kacem. W ten sposób wszywka alkoholowa działa awersyjnie: czyli sprawia, że w momencie spożywania alkoholu dana osoba czuje się na tyle źle, jego dolegliwości są tak silne i długotrwałe, że dochodzi do wniosku, iż znacznie korzystniejsze jest zrezygnowanie z picia na koszt zachowania trzeźwości i życia bez bólu i dolegliwości. Cały ten proces nazywa się reakcją disulfiramową. Należy zaznaczyć, że w momencie zachowania całkowitej abstynencji, Pacjent nie odczuwa żadnych konsekwencji spowodowanych posiadaniem wszywki alkoholowej.
Podsumowując: zabieg zaszycia alkoholowego wywołuje wstręt i niechęć do alkoholu, szczególnie w momencie, kiedy chociaż raz alkoholik doświadczy wzmożonego działania Disulfiramu w postaci objawów zatrucia alkoholowego.
Wszywka alkoholowa zawdzięcza swoją nazwę procesowi medycznemu, który jak sama nazwa wskazuje, wszywa tabletkę z lekiem w miejsce wykonania niewielkiego nacięcia na skórze Pacjenta. W ten sposób umieszcza się lek podskórnie, domięśniowo. Po zabiegu powstaje ledwo widoczna, niewielka blizna o długości maksymalnie 2 cm. Esperal Warszawa podaje się zazwyczaj w okolicach pośladka, łopatki, ramienia, a nawet obojczyka, chyba że Pacjent wskaże inne miejsce. Sama tabletka jest niewyczuwalna oraz niewidoczna.
Długość aktywności substancji czynnej w tabletce uzależniona jest od indywidualnych czynników Pacjenta, takich jak:
Tym samym, szacuje się, że okres działania Disulfiramu waha się zazwyczaj od ośmiu do dwunastu miesięcy. Jest to czas, który pozwala skutecznie przerwać ciąg alkoholowy oraz motywuje do świadomego uczęszczania na inną terapię. Należy podkreślić, że Esperal nie leczy nałogu, a jedynie wspiera cały ten proces, dlatego wyjście z uzależnienia stosując jedynie wszywkę alkoholową jest nieskuteczne. Niekomfortowe skutki uboczne łączenia Disulfiramu z etanolem działają awersyjnie, sprawiając, że alkoholik z wysoką motywacją do zmian decyduje się na przejście detoksu oraz psychoterapii, skutecznie zwiększając powodzenie odwyku.
Opisując skutki uboczne połączenia etanolu z Disulfiramem, Pacjenci najczęściej skarżą się na odczuwanie metalicznego posmaku w ustach. Wskazują również na ogólne poczucie dyskomfortu, a także dolegliwości trawienne, takie jak ból brzucha, wymioty, nudności, biegunkę. Szczególnie są one dokuczliwe na samym początku podjętej terapii. Zazwyczaj objawy ustępują samoistnie po pewnym czasie. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z układem krwionośnym, zaczyna kołatać serce, spada tętno. Pacjent zaczyna odczuwać uderzenia gorąca, twarz zaczyna robić się czerwona, pojawiają się stany lękowe oraz drgawki padaczkowe.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać podczas stosowania Esperalu, że wszelkie spożycie alkoholu jest groźne dla zdrowia i powoduje natychmiastowe pojawienie się powyższych objawów. Tym samym należy unikać nie tylko napojów procentowych, ale także innych produktów z alkoholem w składzie, takich jak słodycze, niektóre leki, płyny do higieny jamy ustnej, a nawet ocet.
Esperal jest lekiem i jak przed podaniem każdego wyrobu medycznego należy wykluczyć posiadanie przeciwwskazań do stosowania leku. W przypadku Disulfiramu jest to:
Wszywka alkoholowa polecana jest osobom potrzebującym silnej motywacji oraz elementu odstraszającego od picia. Ponieważ sama terapia trwa nawet rok, jest to wydajna metoda, przy czym nie powoduje ograniczeń codziennej aktywności Pacjenta. W ten sposób wymuszane jest przestrzeganie abstynencji. Taka osoba spokojnie może np. prowadzić samochód, ćwiczyć, pracować fizycznie. Jeżeli dana osoba zachowuje trzeźwość, Esperal w żaden sposób nie wpływa na samopoczucie.
Należy jasno podkreślić, że Esperal korzystny jest dla osób, które szczerze chcą wyjść z uzależnienia, ponieważ de facto on nie leczy alkoholizmu, a jedynie wspiera motywację i silną wolę. Tym samym, radzenie sobie ze skutkami ubocznymi odstawienia alkoholu, a zdrowie psychiczne Pacjenta to dwie różne sprawy. Z tego powodu podkreśla się znaczenie działań leczniczo-terapeutycznych prowadzonych wieloaspektowo.
Nasi Pacjenci znajdują się pod opieką wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy, co znacząco poprawia komfort oraz bezpieczeństwo. W Warszawie tworzyliśmy nasz gabinet z myślą o niesieniu pomocy osobom uzależnionym. Dbamy o najmniejsze szczegóły obsługi Klienta, zaczynając od wprowadzania miłej i serdecznej atmosfery, po pełen profesjonalizm naszych usług, a także zachowanie czystości, higieny oraz sterylności naszych zabiegów.
Artykuł Partnera