Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Kariera z TEB – nie trzeba wybierać pomiędzy pracą a pasją

Szkoła policealna jest dobrym wyborem dla osoby, która ma średnie wykształcenie ogólne, ale z różnych powodów nie wybiera się na studia lub planuje je w dalszej perspektywie. Może w niej podjąć naukę osoba, która ukończyła szkołę średnią. Nie jest wymagana matura. Można ją natomiast uzupełnić podczas nauki w szkole policealnej – o ile w planie są studia wyższe. Czym są szkoły policealne i co dają absolwentowi?

Publiczne i niepubliczne

Szkoły policealne, podobnie jak wiele innych typów szkół, dzielą się na publiczne i niepubliczne. Wśród tych ostatnich natomiast jedne mają uprawnienia szkół publicznych, inne nie mają. Program nauczania w szkołach publicznych i niepublicznych z uprawnieniami publicznych realizowany jest na podstawie wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Proces nauczania trwa cztery lub pięć semestrów, w wyjątkowych wypadkach (np. w zawodzie florystyka i bukieciarstwo) dwa semestry. W szkołach niepublicznych bez uprawnień szkół państwowych nauka trwa na ogół dwa semestry.

Szkoły publiczne i niepubliczne z uprawnieniami publicznych dają możliwość uzyskania uprawnień wykonywania zawodu w poszczególnych jego specjalnościach na podstawie kursu kwalifikacyjnego, zakończonego egzaminem zawodowym. Absolwent może również kształcić się we wszystkich specjalnościach danego zawodu, złożyć stosowne egzaminy i uzyskać dyplom technika w tym zawodzie. Świadectwo wydawane jest na druku MEN. Jeżeli absolwent, rozpoczynając naukę w szkole policealnej, posiadał jedynie świadectwo ukończenia liceum, ale nie miał matury, może ją zdawać w szkole policealnej. Otworzy mu to w przyszłości drogę na wyższą uczelnię.

Szkoły policealne TEB mają status szkół niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych. Zatem ich ukończenie gwarantuje uznawanie świadectw, dyplomów i tytułów przez wszystkie instytucje w Polsce.

TEB Edukacja w Nowym Sączu

Szkoły policealne w Nowym Sączu mają już sporą tradycję. Szkoła TEB funkcjonuje od 2007 roku. Kształci w ponad 30 kierunkach, dających uprawnienia państwowe z dyplomem technika. Zajęcia odbywają się w systemie „pól na pół” – 50 proc zajęć to teoria, 50 proc. – praktyczna nauka zawodu, odbywająca się w profesjonalnych pracowniach.

Kadra dydaktyczna składa się z pracowników naukowych z Akademii Medycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i innych ośrodków naukowych. Praktyczne umiejętności słuchacze opanowują pod kierownictwem wieloletnich, doświadczonych praktyków w poszczególnych zawodach. Nauka odbywa się w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym.

Szkoła w Nowym Sączu mieści się w samym centrum miasta, niedaleko dworca PKS. Dojazd komunikacją publiczną jest więc dogodny. Dojeżdżający samochodem mogą skorzystać z blisko położonego parkingu miejskiego.

Zawody, pracownie

Szkoła w Nowym Sączu kształci na kierunkach bezpłatnych i płatnych. Wśród bezpłatnych są między innymi: opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, technik masażysta z elementami fizjoterapii, terapeuta zajęciowy z arteterapią, technik BHP, technik administracji, florystyka i bukieciarstwo. Oferta kierunków płatnych jest znacznie szersza, a niektóre zawody to: asystentka stomatologiczna z elementami implantologii, technik dentystyczny, charakteryzacja, barber (fryzjer męski), dietetyka i zaburzenia odżywiania, fotografia, grafika komputerowa, kosmetyka estetyczna, programowanie aplikacji internetowych i mobilnych, programowanie Java, stylista paznokci, tatuażysta, dekorator wnętrz, wizaż i stylizacja i wiele innych.

W szkole znajdują się wygodne sale wykładowe i profesjonalne pracownie specjalistyczne. Doskonale wyposażone są pracownie: komputerowa, kosmetyczna, masażu, stomatologiczna, zabiegów higienicznych z fantomami dziecka, osoby dorosłej oraz fantomem do resuscytacji, fryzjerska z urządzeniami do badania włosa, fotograficzna z ciemnią, weterynaryjna z fantomami zwierząt, farmaceutyczna z digestorium, mieszadłami, mikroskopami i wszelkimi urządzeniami do produkcji leków. Jest też pracownia e-sportowa, wyposażona w nowoczesny sprzęt gamingowy.

W okresie pandemii szczególnym zainteresowaniem cieszy się nauka w aplikacji Teams, umożliwiająca prowadzenie zajęć w systemie wideokonferencji. Istnieje również Szkolna Biblioteka Cyfrowa; jest to platforma e-learningowa z materiałami dydaktycznymi, dostępnymi przez całą dobę po zalogowaniu z dowolnego miejsca, z komputera, tabletu lub smartfona. Umożliwia to np. powtórkę materiału przed sprawdzianem czy egzaminem, nawet w drodze do szkoły.

Każdy chętny znajdzie tu kierunek zgodny z zainteresowaniami, które będzie można przekształcić w atrakcyjną i dobrze płatną pracę.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/kariera-z-teb-nie-trzeba-wybierac-pomiedzy-praca-a-pasja/vq1