Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Co trzeba wiedzieć o oponach do wózka widłowego?

Opony do wózka widłowego to podstawa – i w rozumieniu metaforycznym, i w rzeczywistości. Na nich opiera się wszystko to, co robimy z wózkiem widłowym. Co należy wiedzieć o oponach do wózka widłowego?

Opony do wózka widłowego – rodzaje

Wymienić należy dwa podstawowe rodzaje opon do wózka widłowego – są to opony elastyczne i pneumatyczne https://irapol.com.pl/czesci/. Ich różnica tkwi w budowie – opony elastyczne to inaczej opony pełne, które są w całości, a zatem i na zewnątrz, i w środku wykonane z gumy. Opony pneumatyczne przypominają z kolei te, które stosowane są w samochodach – guma zastosowana w nich jest jedynie na zewnątrz, a wewnątrz jest sprężone powietrze. Różne rodzaje to różne właściwości, wady i zalety – opony pneumatyczne są tańsze, ale mniej trwałe niż elastyczne, za to opony elastyczne lepiej amortyzują, jednak zawsze istnieje ryzyko ich przebicia.

Opony do zadań specjalnych

Poza standardowymi, czarnymi oponami do wózków widłowych można wskazać także specjalne opony niebrudzące, które najczęściej produkowane są w jasnych kolorach. Jeśli zależy nam na tym, by wózek widłowy nie zostawiał nieestetycznych śladów na jasnej posadzce sklepu czy hali magazynowej, warto zdecydować się na zakup tego typu ogumienia.

Jakie są inne parametry opon do wózków widłowych?

Poza sposobem wykonania i kolorem opony do wózków widłowych różnią się od siebie rozmiarem opony, jak i felgi czy rodzajem mieszanki, z jakiej są wykonane. Inaczej także wyglądają opony przeznaczone na przednią, a inaczej na tylną oś wózka widłowego. Kupując opony należy nie tylko określić swoje potrzeby w tym zakresie, ale także zapoznać się z tym, jakie opony są kompatybilne z danym modelem wózka widłowego, co określa producent.

Kiedy należy wymieniać opony do wózka widłowego?

Opona do wózka widłowego https://irapol.com.pl/czesci/ powinna zostać wymieniona oczywiście wtedy, gdy zostanie całkowicie zniszczona – przebita lub rozwarstwiona. Trzeba także podjąć decyzję o wymianie opony, gdy widoczne są jej uszkodzenia (przecięcia, wybrzuszenia) – nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie i wydajności pracy i trzeba zainwestować w nowy egzemplarz opony do wózka widłowego. Ustalone są także limity zużycia bieżnika w oponie do wózka widłowego – po ich przekroczeniu także wymienia się tę część wózka widłowego. Ponadto jeśli zamierzamy zmienić sposób pracy wózka widłowego – na przykład zmienić miejsce jego pracy na te, które będzie wymagało lepszej amortyzacji opony – wtedy także warto dostosować rodzaj opony do nowych warunków.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/co-trzeba-wiedziec-o-oponach-do-wozka-widlowego/pg9